Werden hier de tienden opgeslagen? Duidde Tiendehof oorspronkelijk dan het gebied aan waarheen deze opbrengsten werden gebracht, of alleen het gebouw waarin ze werden opgeslagen? In 1520 duidt het in ieder geval een straat aan. Wiens eigendom zal dit tiendhof geweest zijn? Het kan bij de graaf horen, maar ook bij de abdij. De tienden vormen een van oorsprong kerkelijke belasting, dus voor de hand zou liggen dat het in eigendom bij de abdij was. Toch is er een aanwijzing dat het waarschijnlijk de graaf toebehoorde. In 1344 geeft nl. graaf Willem aan Willem Willem Rey- merszoonszoon al zijn hofsteden die hij liggen heeft "in die Langhuile, in den Gheer ende in die tiendhof'.'49 De graaf had kennelijk veel eigendom in het gebied Langeviele-Geere-Tiendehof. Een huis met de naam Tiendehof komt in de bronnen niet voor. In 1646 staat er een huis genaamd "de Thienden Schooffin de toen vermoede lijk nog Tiendehof genoemde straat.150 Van alle blekerijen die het kohier van 1576 noemt, heeft er maar één, later, zijn naam aan een straat gegeven. In de Spanjaardstraat wordt genoemd "Tbleeckhoff met thuys achter tschuttershoffHet schut tershof was dat van St. Joris, daarlangs loopt nu de Bleek. In de tweede helft van de 17e eeuw wordt de Bleek als straat genoemd.151 Het kohier vermeldt in de Zusterstraat, en wel vlak bij de St. Jansstraat, een huis "met de bleeckerye". In het begin van de 17e eeuw komen we deze nog een paar maal tegen. Er blijkt dan een gang waar huizen in staan te lopen langs dit "St. Jans bleeckhoffDe naam is later verloren gegaan. De Lombardstraat wordt in 1528 (Kest.), 1551 (BM I 152) en 1566 (BM I 209) vermeld. Deze straat is een deel van de straat die vroeger in haar geheel Bachtensteene heette (zie 5). Inde Lombardstraat staat in 1576 (Q) "Thuys genaempt Den ouden Lombaert". Volgens Dommisse woonde in dit huis ook een lombard.152 Het woord lombard, lommerd komt van het fr. lombard en betekent "Lombardiër, bankier, woekeraar" (F-W-H). De -mb- is door assimi latie tot -mm- geworden. In het kohier van 1576 staat o.a. "Commende nu achter Ste. Pieters- kercke met den schotsen houck" en "Teerste huysken Inden schots- senhouck". Deze straat Schotland wordt het eerst genoemd in 1496 (Kest.). Gezien haar ligging moet Schotland/Schotse hoek een oudere benaming zijn voor de tegenwoordige Koningsstraat.153 Op de kaart van Van Deventer is deze straat afgebeeld. De naam kan in verband staan met de handel die in de middeleeuwen met de Schotten werd gevoerd. In de 15e eeuw werden bijvoorbeeld 226

Archief | 1979 | | pagina 292