verscheidene stapelovereenkomsten met de Schotten gesloten.154 Om dat in 1496 gesproken wordt over een toren die achter Schotland stond, is het ook mogelijk dat er een huis was dat zo heette. De straat is dan naar dit huis genoemd. Het is ook mogelijk dat de straat zo genoemd is omdat ze relatief perifeer ligt ("je woont helemaal in Schotland"). Niet waarschijnlijk is dat de straat-naar analogie van seis-cijns-heet naar het schot, dit is de zeeuwse grondbelasting in vroeger tijd. Deze belasting drukte namelijk op het overgrote deel van de grond en een benaming Schotland werkt dan niet onderscheidend.155 Volgens Leyden behoort de Koningsstraat in Middelburg wellicht tot de oude "via regia". Dit waren straten behorende aan de koning en dienend voor zijn belangen en die van zijn rijk, vooral militair. Zij dateren uit de tijd van Karei de Grote of iets later.156 De bronnen spreken deze veronderstelling tegen. In de 17e eeuw wordt de Schotse hoek nog vele malen genoemd. Pas in de tweede helft van de 17e eeuw wordt de "Coninckstraat" vermeld.157 In hetzelfde register komt echter ook nog de "Schotse Hoek" voor. Het register suggereert dat men de oostzijde van de straat Schotse hoek noemde, en de west zijde Koningstraat. Aan de westzijde staat de vermoedelijke veroor zaker van deze naamgeving: een huis genaamd "de Coninck". 1 1STRAATNAMEN ONTLEEND AAN PERSOONSNAMEN EN HUISNAMEN In 1380 (Kest.) wordt de straat van de heer van Voorne ("sen strate van Vorne") genoemd. Dommisse vermeldt deze straat als hij de kohieren v,an 1576 en 1625 met elkaar vergelijkt. Deze straat kwam uit op de zuidzijde van de Lange Delft. Op de kaart van Van Deventer is deze nog goed te zien, in 1625 rest nog slechts een poortje.158 In 1301 is sprake van een stuk grond gelegen bij de Gravenstraat, grenzende aan 's-Gravenhof in het zuiden en aan de hof van de vrouwe van Voorne in het oosten.159 De heren van Voome waren vóór 1372 erfelijk burggraaf van Zeeland. Zo erg veel hield deze funktie niet in, zij waren exekutief ambtenaar van de graaf van Holland.160 Zij bezaten geen grafelijke burgt, maar kenne lijk wel een hof. De vrouwe van Voome die in 1301 genoemd wordt, is Katharina van Durbuy, echtgenote van Albrecht van Voorne. Toen de laatste in 1287 overleed, werd hun zoon Gerard erfgenaam. Tot zijn meerderjarigheid bleef Katharina voogdes, wat zij in 1301 kennelijk nog was.161 De Gravenstraat komt sinds 1366 (BM II 190), "tsGravenstrate", steeds voor. Deze "straat van de graaf' ontleende haar naam aan het 227

Archief | 1979 | | pagina 293