Gravenhof dat in deze straat stond en waarnaar het er achter gelegen klooster o.a. werd genoemd. Van de Schuiffelstraat horen we het eerst in 1403 (C.d.W. 50): "Suwel- straatje" (d.i. scuvel?). Daarna in 1480 (BM I 83) "tSchuyvelstraet- kijn", in 1489 (Kest.) "Scuvelstraetkijn", in 1551 (BM I 152) "Schuy- fetstraetken" en in 1566 (BM I 209) "Schufelstraetken". Dommisse situeert in deze straat weer een waterloop, in dit geval de watergang Welsinge. Schuivel is volgens hem afkomstig van Schuitvlot.162 Be paald voor de hand ligt dit niet. Meertens ziet in de nu al lang uitge storven naam Schuwe (van Scufo) de naamgever.163 Volgens Blok moeten we het echter in een heel andere richting zoeken. De door Meertens veronderstelde naam Schuwe heeft nooit bestaan. Hij denkt aan een verband tussen schuivel en het werkwoord schuiven, te vergelijken met sleutel-sluiten. In de Schuiffelstraat bevond zich dan destijds iets wat verschoven of dichtgeschoven kon worden. Wat dat was, daarover is (nog niets zinnigs te zeggen.164 De Lambrechtstraat komen we pas tegen in 1576 (Q), namelijk als het "Straetken achter Lambrecht de backer". Deze Lambrecht woonde toen dus kennelijk in de Korte Noordstraat. Zijn naam komt overigens niet voor in het personenregister van de BM. De oude benaming voor deze straat is wellicht "Rozendale" (zie 6). In 1438 (BM II 110) heeft "Jan die balmakere" "des heeren van der Veren huus in den Hasert" gehuurd en houdt daar "caetspel ende ander quade vergaringe". De naam "Hasert" duidt al op een kansspel. In 1595 (Kest.) en 1599 (Kest.) wordt het "Hasaertstraetken" ge noemd. De ligging van deze straat leren we uit het volgende kennen. In 1603 wordt het huis "de Schoolkorffstaande achter het huis "het witte paert" en gelegen in het Hasaert straetken verkocht. Het eerste huis bevond zich in het straatje Kerspel, dit is de verbindingsstraat Gravenstraat-Korte Gortstraat.165 Het tweede huis kan zich bevonden hebben in de Korte Gortstraat.166 We kunnen dus het Hasaertstraetken identificeren met de huidige Kerspel. Maar hoe komen we aan de naam Kerspel? In 1601 vinden we aan de westzijde van de Gravenstraat een "straetgen achter de kaetsbane".167 Op de kaart van Van Deventer zien we dat de tegenwoordige Kerspel uit twee delen bestaat: een doodlopend straatje uitkomend op de Korte Gortstraat, en een eveneens doodlopend straatje uitkomend op de Gravenstraat. Misschien dat we hieruit mogen konkluderen dat alleen het eerste doodlopend straatje Hasaertstraetken genoemd werd. Het tweede straatje heette naar de nabijgelegen kaatsbaan. In 1585 zijn beide straatjes met elkaar verbonden, dan staan er namelijk 228

Archief | 1979 | | pagina 294