ontleende aan haar perifere ligging in de stad of aan een huisnaam.171 Het huis "de Coninck van Spaengen" staat in 1576 (Q) in deze straat, maar bij deze wel erg late vermelding is het eerder waarschijnlijk dat de naam van de straat inspireerde tot deze huisnaam, dan omgekeerd. Het straatje de Helm komen we één maal tegen, en wel in 1544 (BM II 329). In 1817 is er een straatje de Helm naast het stadhuis, er staat dan een huis "den Helm" in.172 Ook in de tweede helft van de.17e eeuw staat er in de Vlasmarkt schuin achter het stadhuis een huis "den Helm".173 Misschien is dit huis de opvolger van de blijkbaar voorname herberg met dezelfde naam, die in 1549 de burggraaf en de mannen van Zeeland onderdak verschafte (Kest.). Aan de andere kant van het stadhuis, in de Noordstraat, stond een huis genaamd "Scoonhoke", in 1377 (Kest.) zo voor het eerst vermeld. In 1452 (BM II 238) wordt een huis "staende neffens ten hofstede van Scoenhoke" door de stad gekocht "om dat of te breken ende te maken op die hofste een vleeschuus ende der stede halle". In 1518 (Kest.) bevond het huis "schoonhueke" zich nog steeds in de Noordstraat. Of naar dit huis ooit een smal straatje langs het (nieuwe) stadhuis is genoemd, waar Kesteloo voor 1377 aan denkt, daarvoor vond ik geen harde aanwijzingen. Misschien dat het in 1519 (Kest.) genoemde nieu we straatje hierop doelt. Dit nieuwe straatje kan echter ook de huidige Keldermanstraat, al aanwezig op de kaart van Van Deventer, aandui den. Vanaf 1460 noemt Kesteloo enige malen "den Anker" als straatnaam. "Den Anker" was een brouwerij die stond in de Korte St. Pieterstraat. Vanwege deze brouwerij heeft de nabijgelegen Gistpoort, een onder deel van het abdijcomplex, nog enige tijd Ankerpoort geheten.174 De stadsrekening van 1489 wekt enigszins de suggestie dat er een straat "de Anker" is geweest. Dit zou dan de Korte St. Pieterstraat geweest moeten zijn. In 1497 (Kest.) is sprake van "een huis op den Dam achter de Plate" en "op de Plate". Kesteloo deelt "Plate" in bij de straten. "Plate" kan onder andere betekenen: de met planken en palen beschutte waterkant, en: het deel van een weg tussen de bestrating en de waterkant, tevens werd plate wellicht in de vlaamse tongvallen van de middeleeuwen gebruikt als benaming voor kleinere soorten schol (MNW). In 1576 (Q) is er een huis "De plate" dat aan de Dam zuidzijde staat, vlak bij de Dam. Ook in 1521 (BM III488) wordt dit huis genoemd, dan moeten de kooplui onder andere in dit huis hun graan opslaan. Dit laatste betekent misschien dat we hier niet te maken hebben met de betekenis plate kleine schol. 230

Archief | 1979 | | pagina 296