Gezien het "op de Plate" zullen we meer moeten denken aan een deel van de weg langs het water, waarnaar later een huis is genoemd. In 1414 (C.d.W. 70) horen we van een huis in den Zac (Gravenstraat) aan de zuidzijde van de straat. Waarschijnlijk moeten we hier denken aan het duitse "Sack": doodlopende straat. Ook in Antwerpen vinden we een Zakstraat. Deze wordt in 1409 vermeld als "in den Sack". Het was een steegje dat doodliep op de stadsmuur.I7S 12. BESLUIT De oudste geschiedenis van Middelburg is in nevelen gehuld. Veel aangrijpingspunten zijn er niet. In het laatst van de 9e eeuw wordt de karolingische vluchtburg aangelegd. Dit is een indikatie dat toen daar al een vrij aanzienlijk aantal mensen woonden. Over deze mensen weten we evenwel bitter weinig, ook de straatnamen brengen ons hier niet verder. Pas omstreeks 1266 krijgen we weer was vaste grond onder de voeten als dan Middelburg van een nieuwe omwalling voorzien wordt. Straat namen daterend uit de 13e en ook uit de 14e eeuw zijn echter zeer schaars. Pas in de 15e eeuw komt er een grote stroom los, die zich voortzet in de 16e eeuw. De informatie uit de 15e eeuw is van dien aard, dat zich daaruit een geleding van de stad laat aflezen. De stad lijkt globaal opgebouwd te zijn uit drie gedeelten, die ieder een eigen funktie hadden. Het westelijk deel had een agrarische funktie, het oostelijk deel een handels- en havenfunktie, terwijl tussen deze beide in de burg lag met een vooral geestelijke, maar ook bestuurlijke funktie. Een aantal gegevens, waaronder straatnamen, geven aan dat deze geleding niet alleen voor de 15e eeuw geldt, maar ook voor de daaraan voor afgaande eeuwen. Een nadere bespreking per stadsdeel moge deze geleding en de grote mate van kontinuïteit er van verduidelijken. Het westelijk deel had een agrarische funktie. Dit is te zien aan de ligging van de markten - alle in dit deel - en de produkten die daar verhandeld worden - bijna alle afkomstig uit de agrarische sektor. Het lijkt er dan ook op dat deze markten een indikatie zijn voor de regionale verzorgingsfunktie die Middelburg had. De stad bezat een zgn. regio naal stapelrecht voor heel Walcheren, wat inhield dat de Walcherena- ren al hun geproduceerde goederen in Middelburg naar de markt moes ten brengen en zich daar ook moesten bevoorraden.176 Ook de landwe gen, die noodzakelijkerwijs gebonden zijn aan de kreekruggen, komen uit in het westelijk deel van de stad.177 231

Archief | 1979 | | pagina 297