Uit deze tabel blijkt duidelijk dat niet alleen een groot deel van de mannen en vrouwen ongehuwd was en bleef, maar dat er bovendien in dezen nogal wat veranderingen optraden tussen de cohorten. Terwijl de gemiddelde leeftijd bij eerste huwelijk relatief weinig veranderde, zoals we reeds eerder constateerden, kunnen wij meer dan aanzienlijke ver schuivingen registreren in het aandeel van de gehuwden in de leeftijds groepen. Bij de mannen zijn vooral in de zeventiende-eeuwse cohorten relatief veel ongehuwden aanwezig. In de achttiende eeuw daarente gen, en wel in het bijzonder in de eerste helft, neemt de trouwlustigheid onder hen weer toe. Ook de vrouwen vertonen in de zeventiende eeuw een relatief grotere neiging tot het celibaat dan in de zestiende of in de achttiende eeuw. Interessant is dat het absolute aantal gehuwde vrou wen in het cohort 1750-1799 groter is dan in het cohort 1700-1749, terwijl dit bij de mannen het omgekeerde was. Er waren bovendien nog meer verschillen tussen het huwelijkspatroon van mannen en vrouwen. Als gevolg van de verschillen in huwelijks leeftijd was in alle cohorten van vrouwen jonger dan dertig jaar een hoger percentage gehuwd dan bij de mannen het geval was. Voor de leeftijdscategorieën boven de dertig jaar ontwikkelen deze verschillen zich in omgekeerde richting, aangezien van de weduwnaars een groter aantal hertrouwde dan van de weduwen. Hoewel er dus duidelijke verschillen optraden tussen de diverse cohor ten, is het algemene beeld toch dat slechts een tamelijk beperkte groep (gemiddeld ongeveer 50%) van zowel mannen als vrouwen ooit tot een huwelijk kwam. Doordat dit verschijnsel zich voordeed naast een laat tijdstip van huwelijkssluiting bleef een belangrijk deel van het poten tiële reproduktievermogen van het Zierikzeese patriciaat onbenut. Dit had uiteraard effect op het kindertal, zoals we in de volgende paragraaf zullen zien. XI. Vruchtbaarheid en geboorte. Als gevolg van een - naar hedendaagse maatstaven - omvangrijke sterfte onder volwassenen, bleven veel huwelijken onvoltooid. Met onvoltooid bedoelen we dan in dit geval dat het huwelijk niet voort duurde tot het tijdstip van de menopauze van de vrouw. Door deze omstandigheid, waar nog bij kwam de relatief late huwelijksleeftijd, was het kindertal per gezin vaak niet uitzonderlijk groot. Door de late huwelijksleeftijd was de vruchtbaarste levensfase van de vrouw reeds gepasseerd eer men aan de gezinsvorming begon. De ontbinding van het huwelijk als gevolg van overlijden zette bovendien maar al te vaak een streep onder de kans op realisatie van de vruchtbaarheid. Hoe groot de invloed van een vroegtijdig overlijden van een der huwelijks- 41

Archief | 1979 | | pagina 55