daar een hoog ambt te bekleden nog wel geheel binnen het machtsbe reik van de Zierikzeese elite? Zo lijkt het op het eerste gezicht niet al te moeilijk om de contouren van de machtspiramide van de Zierikzeese samenleving aan te geven. Toch stuiten we bij een poging tot concretisering op vrij grote problemen. Een enkel voorbeeld moge dit illustreren. Hoewel sommige ambten als start voor een patricische carrière dienden - voorbeelden daarvan vindt men bij De Vos in groten getale hoefde iemand die steeg op de maatschappelijke ladder deze ambten uit het begin van de carrière niet automatisch af te stoten.9 Een ander probleem vormen de ambten die door hun tijdelijk karakter (bijvoorbeeld de intermitterende ambten, die nooit levenslang vervuld mochten worden) vaak 'weerbarstig' wa ren voor de machtsuitoefening. Zo bezat een burgemeester binnen de Zierikzeese verhouding formeel grote macht, maar of die macht ook werkelijk ontplooid kon worden hing af van de constellatie in de raad. Weinig invloed kon de uitoefening sterk belemmeren, temeer daar de burgemeester altijd een collega naast zich had. Het feit dat formele macht en werkelijke invloed niet congruent behoefden te zijn, brengt ons onmiddellijk tot ons volgende probleem: de ongrijpbaarheid van invloed. Organisaties, en dus ook de organisatie van een stedelijk bestuur, kunnen bestaan uit een web van allerlei formele en informele relaties. Zo'n web wordt in de sociale wetenschappen ook wel een netwerk genoemd. Sleutelfiguren in zo'n netwerk zijn de personen die als het ware op de knooppunten van dat netwerk zitten. De redenen waarom zij tot de knooppunten van een dergelijk netwerk behoren, zijn vaak nogal complex. Bestuurscapaciteiten, belangrijke functies, fami liebetrekkingen, persoonlijk gezag en nog vele andere mogelijkheden kunnen er de oorzaak van zijn. Aangezien dus het ontstaan van invloed zeer moeilijk terug te voeren is op één specifieke oorzaak, is het verschijnsel lastig te constateren. Het is opmerkelijk dat sommige personen, van wie we weten dat ze knooppunten in het netwerk waren, heel weinig ambten bekleedden. Blijkbaar konden ze formele macht ontberen, zonder aan gezag en invloed in te boeten. Voor de onderzoe ker is het echter buitengewoon lastig om deze invloed, die niet in formele posities tot uiting komt, vast te stellen. Een uitzondering moet gemaakt worden voor de leiders van de 'vriendschappen', een ver schijnsel waaraan we nog de nodige aandacht zullen besteden in hoofd stuk 5. In de bovenstaande alinea's hebben we gepoogd om de lezer een globale indruk van de verdeling van de macht in de stad te geven. Het zal echter duidelijk zijn, dat een dergelijke globale structuur in de loop van de tijd aan zekere veranderingen onderhevig geweest moet zijn. Toen de geschetste machtsstructuur in de eerste jaren van de Republiek haar definitieve vorm vond, was Zierikzee nog een relatief belangrijke 75

Archief | 1979 | | pagina 89