de tweede helft van die eeuw, van de zeventiende: de neiging tot verhuizen is in die periode beduidend toegenomen. Indien we het verhuispatroon in de tweede helft van de achttiende eeuw wat nauw keuriger bekijken, dan springt vooral een mogelijke samenhang tussen dit verhuispatroon en het carrièreverloop in het oog. Naarmate diverse personen hogere ambten gingen bekleden, vertoonden ze een grotere geneigdheid om 'duurdere' huizen te betrekken. Hoewel het, vanwege de geringe aantallen, geen zin heeft deze samenhang door middel van correlatieberekeningen te bevestigen, wordt toch wel weer wat duide lijker, wat we reeds vermoedden. De machtsfactor, geconcretiseerd in de hiërarchie van ambten, is van grote betekenis voor de sociale ver schillen in Zierikzee. De algemene impressie die we hebben van de maatschappelijke elite in de achttiende eeuw, van een 'leisure class' met een zekere hang naar uiterlijk vertoon, wordt door deze gegevens nog eens bevestigd. Andere kenmerken van uiterlijke status vertonen hetzelfde beeld. De meest uitvoerige bron hiervoor is het zogenaamde Dienstboden-, karossen- en paardengeld. Dit was een belasting die de achttiende- eeuwse voorloper vormt van de bij de belastinghervorming van Gogel in 1806 geïntroduceerde personele belasting. Ook voor de achttiende- eeuwse belasting, die overigens in wat andere vorm ook in andere gewesten bestond, gold dat er sprake was van het belasten van 'uiterlij ke teekenen van welstand'. Bij het bestuderen van de kohieren van deze belasting wordt eveneens de indruk bevestigd, die we reeds had den op grond van de huisschatting. Het waren weer vooral de leden van het patriciaat, die het leeuwendeel van deze belasting opbrachten. Onderling vertoonden ze echter weer weinig verschillen. Slechts enke len hadden wat grotere aantallen dienstpersoneel en eigen bezit van karossen of grote aantallen paarden was een zeldzaamheid. tabel 4. i Aanslag voor paarden Aantal aangeslagen paarden 1775 1785 1794 Geen aanslag 75 72 76 1 3 5 1 2 3 7 7 3 3 1 2 4 2 1 - 80

Archief | 1979 | | pagina 94