DE STRAATNAMEN VAN MIDDELEEUWS MIDDELBURG door Taeke Stol 1. INLEIDING De bestudering van oude straatnamen is om verschillende redenen interessant. Tegenwoordig worden de namen van straten door de stede lijke overheid vastgesteld. Meestal ontbreekt dan ook een logisch ver band tussen de straat en haar naam. Zo heet in een "rivierenbuurt" de ene straat Waalstraat, de volgende Rijnstraat. Maar deze namen zeggen niets speciaals over de straten. Die hadden voor hetzelfde andersom benoemd kunnen worden. Vroeger was dat anders. In de middeleeuwen werden nog niet veel straten tegelijk aangelegd. Toen kon een naam voor een nieuwe straat langzamerhand in de volksmond ontstaan. Zo'n straatnaam is dan een naam die een eigenschap of kenmerk verwoordt van de straat of van haar naamgever(s) of van beide.1 Ook is het mogelijk dat sommige straatnamen informatie geven over de stadsontwikkeling, of dat we aan de hand van deze namen een koncentratie van een bepaalde aktiviteit in een apart deel van de stad kunnen ontdekken. Hierdoor is de studie van straatnamen - en ook van andere oude namen - niet alleen interessant voor de naamkunde, maar voor tal van wetenschappen, zoals de ar cheologie, de geschiedenis, de historische geografie, de bodemkunde en de botanie. In dit artikel wil ik een aantal aspekten van oude straatnamen van Middelburg behandelen. De beperking tot "oude" straatnamen blijkt uit een tweetal zaken. Ten eerste is er een beperking in ruimtelijke zin, de beperking tot oude straten. Alleen het stadsgebied dat afgebeeld staat op de kaart van Van Deventer is onderzocht. Deze kaart dateert uit ca. 1550. Dit gedeelte kunnen we als het middeleeuwse Middelburg beschouwen. De tweede beperking betreft die in de tijd, de beperking tot oude namen. De gedrukte bronnen die gaan over de periode tot 1576 zijn zo veel mogelijk alle bekeken. Naamsveranderingen die na 1576 plaats vonden van straten die liggen in het middeleeuwse gedeelte van Mid delburg zijn dus niet systematisch bestudeerd, en worden daarom ook maar incidenteel genoemd. Bekend zal zijn dat het stratenpatroon van Middelburg na 1940 een wijziging heeft ondergaan. In dat jaar werd de oude kern van de stad door duitse bommen deels verwoest en bij de herbouw is het stratenpa- 186

Archief | 1979 | | pagina 252