C. Kerkhistorische supplementjes Janssen heeft tamelijk veel historisch strooigoed geschreven, dat, voor de regionale geschiedenis soms niet onbelangrijk, grotendeels met de jaren in vergetelheid raakte. Wij laten het in chronologische orde vol gen, indien wenselijk voorzien van een toelichting. 1845. David Hey ster (Archief voor Kerkelijke Geschiedenis). Het bevat een mededeling van Janssen, dat hij in het bezit was van een zeldzaam boek, geschreven door de bedoelde 17e-eeuwse predikant te Herveld in de Betuwe. Kist nodigde Janssen uit om de inhoud van zijn brief te publiceren, aan welk "zoo vereerend en heusch verlangen" de invité maar al te graag voldeed. 1847. Iets uit het werk van David Heyster (Nederlandsch Archief voor Kerkelijke Geschiedenis). Kist gaf Janssen gelegenheid om dieper in te gaan op het boek van Heyster. Het artikel bevat enige scherpe uitvallen tegen rooms-katho- lieken, zoals "De zoogenaamde moederkerk, die met durende onbe schaamdheid zich beroept op haar eenheid". 1853. Een blik op St. Anna ter Muiden (Zeeland Jaarboekje). 1854. Monnikerede (Cadsandria). 1855. Nalezingen aangaande St. Anna ter Muiden (Cadsandria). idem. De Doopsgezinde gemeente te Aardenburg en haar edel gedrag in 1672 (Zeeland Jaarboekje). Bij de berenning van Aardenburg - aldus Janssen - hadden Elias Beekman en Margaretha Sandra terecht roem behaald om hun dappere verdediging. De doopsgezinden die zich wegens vervolging door de bisschop van Ieperen in 1613 ter plaatse gevestigd hadden en die volgens hun geloofsovertuiging geen wapens mochten dragen, hadden het te Aardenburg, waar zij tevoren goede contacten onderhielden met de autochtone bevolking, plotseling zeer moeilijk. Hun predikant dien de een remonstrantie in bij de magistraat, die de kleine gemeente in het gelijk stelde. 1856. Nalezingen aangaande St. Anna ter Muiden (Zeeland Jaarboek je). idem. Nalezingen aangaande St. Anna ter Muiden Cadsandria idem. Westdorpe (Bijdragen onder redactie van H.Q. Janssen en J.H. van Dale). idem. Het openbare uurwerk te Aardenburg op den Noordertoren der Lieve Vrouwekerk in 1397 (Bijdragen). idem. De pelgrims naar de Lieve Vrouwe te Aardenburg in 1421 (Bij dragen). idem. Het begijnhof te Aardenburg, hervormd tot een klooster van de Derde Orde van St. Franciscus (Bijdragen)191 61

Archief | 1980 | | pagina 131