dood in 1191. Ook in deze periode kan het gebeurd zijn. idem. Naamsafleiding van Westkapelle (Bijdragen). Het betreft wederom het Westvlaamse plaatsje. Janssen zag Westka pelle als een verbastering van Waest- of Waelscapelle, dat etymolo gisch samenhangt met wase of waes, dat slijk betekent. Zover wij weten, is deze interpretatie niet door een betere vervangen. 1860. De abt van St. Quintin in Vermandois, patroon der kerken in Oostkerker ambacht (Bijdragen). Janssen meende de oplossing gevonden te hebben, nadat hij een vierde lig werk over de geschiedenis van Vermandois had ontdekt, dat dateer de van 1771. Dit behelsde dat St. Quintin, het oude Augusta Viroman- duorum, twee kerken bezat, die beide toegewijd waren aan St. Quinti- nus. Niet de hoofdkerk, maar de kloosterkerk aan de Somme bezat rechten op Oostkerke. De heilige was er volgens een legende door een Romeins veldheer in het water gegooid. Ter plaatse was een kapel gesticht, die uitgroeide tot centrum van een groot bedevaartsoord. Bij het beleg van de stad in 1557 was de abdij totaal verwoest. Egberts Risseeuw was niet overtuigd door het bewijsmateriaal van Janssen, maar wegens opheffing van de Bijdragen werd de polemiek gestaakt. Bewijzen dat het Oostkerker ambacht de naam "Het land van Verman dois" gedragen had, leverde ook Janssen niet. Na hem hebben vele onderzoekers zich over het probleem gebogen, onder wie de bekende toponymist K. de Flou196 en de Leidse hoogleraar J.W. Muller197. Tegenwoordig is men het er over eens, dat de Reinaert in Oost-Vlaan- deren gesitueerd moet worden, maar J.F. Willems198, Risseeuw, Jans sen, De Flou en vele anderen plaatsen het dierenepos in de buurt van Damme. Muller is tot de conclusie gekomen, dat de benaming "Fand van Vermandois" voor het Oostkerker ambacht in volkse taal wel mogelijk was199. 1860. Domburg in het begin der zeventiende eeuw (Bijdragen). Tijdens zijn predikantschap te Vrouwepolder had Janssen gedurende een wandeling naar Domburg het gemeentehuis aldaar aangedaan. Hij snuffelde in oude rekeningen en schreef met behulp van sprokkelingen een oninteressant artikel. 1862. Jacobus Praepositus (Kerkhistorisch Archief). Het bevat enige detail-opmerkingen als nalezing bij zijn juist versche nen monografie over Praepositus. 1868. De hervormde gemeente te Woerden aan het einde der zestiende eeuw (Godgeleerde bijdragen). Aangezien het Kerkhistorisch Archief bij gebrek aan levenskracht in 1866 was geliquideerd, verscheen dit artikel in een tijdschrift waarin Janssen overigens niet publiceerde. Zijn stof had hij wederom gehaald uit het Brusselde handschrift-Cupus. Ditmaal betrof het een rapport van de Zuidhollandse synode over de godsdiensttwisten te Woerden 66

Archief | 1980 | | pagina 136