I. DE BRONNEN, HUN TOEGANKELIJKHEID EN CONSERVATIE. De bronnen kunnen als volgt worden ingedeeld: 1. Schriftelijke bron nen; 2. Materiële bronnen; 3. Mondelinge bronnen. I.l. SCHRIFTELIJKE BRONNEN. Voor een overzichtelijke behandeling zijn de schriftelijke bronnen inge deeld in de volgende categorieën: 1. Archieven; 2. Handschriften; 3. Gedrukte werken; 4. Beeldmateriaal. 1.1.1. ARCHIEVEN. In de beleidsnota is gesteld dat er thans een goede verzorging is van de overheidsarchieven. Die van particuliere archieven - kerkgenoot schappen, verenigingen, particuliere personen e.d. - laat soms nog te wensen over. De Werkgroep kan zich verdienstelijk maken door in haar mededelingenorgaan telkens op deponering bij bestaande archiefdien sten aan te dringen. Voor wat betreft de toegankelijkheid, die bij kleine gemeenten, waterschappen e.d. te wensen overlaat, kan door middel van adressen verbetering worden bewerkstelligd. Eigen acquisitie, zo als in de vorige eeuw plaats vond, lijkt overbodig. Het verschijnsel doet zich echter voor dat archivalia in de handel komen en archieven niet bij machte zijn deze door aankoop veilig te stellen. In noodgevallen zou den de Werkgroep en het Genootschap hierin moeten voorzien, waarbij het gevaar van afschuiven moet worden geëlimineerd. Een fonds zou kunnen worden geformeerd, te beheren door de conservator voor archief en handschriften, de thesaurier en de Werkgroep. Bij het toegankelijk maken van de archieven kunnen organisaties als de Werkgroep een belangrijke rol spelen. Thans lopen enige projecten zoals het indiceren van het oud-archief van het Genootschap en het project huizendocumentatie Middelburg. Hier is reeds sprake van een vast team, dat wellicht bereid is om het werk aan soortgelijke projecten voort te zetten, bijvoorbeeld voor andere steden. De prioriteit daarvan zou steeds opnieuw moeten worden bezien, zodat het geen zin heeft hier een opsomming van mogelijkheden te geven. 1.1.2. HANDSCHRIFTEN. Deze verdienen een afzonderlijke behandeling aangezien het Genoot schap nog steeds een rijke verzameling handschriften bezit. Deze is vooral in de vorige eeuw ontstaan door aankoop op veilingen en schen kingen door leden. Aan het begin van deze eeuw is de collectie aan de Provinciale Bibliotheek in bruikleen gegeven. In 1914 is besloten om handschriften die organisch in bestaande archieven thuishoren daar mee opnieuw te verenigen. De resterende collectie was goed toeganke lijk, maar de oorlog bracht een ware chaos teweeg. De kelder waarin de handschriften waren geborgen moest vol water worden gepompt om XVIII

Archief | 1980 | | pagina 16