titels) en de bibliotheek van mr. J.H. Bybau (enige honderden werken). Een groot deel van het boekenbezit is nog steeds ongeïnventariseerd, hetgeen zowel uit oogpunt van registratie als toegankelijkheid een ernstig probleem is; het boekenbezit omvat immers vele unieke zelan- dica die voor het historisch onderzoek niet toegankelijk zijn. Inmiddels is een versnelde inventarisatie ter hand genomen i.v.m. de invoering van het boekenbestand in de computer. Dit biedt ook de mogelijkheid van tussentijdse aanvullingen op de inventaris. Het is noodzakelijk een nieuwe bruikleenovereenkomst te ontwerpen, aangepast aan de veranderde omstandigheden. Deze dient te regelen dat werken van het Genootschap niet op de leeszalen worden geplaatst, dat geen uitlening plaatsvindt, dat voor personen die speciale studies voor het Genootschap verrichten faciliteiten mogelijk zijn, dat de rech ten bij het Genootschap berusten en dat aanvullingen op het boekenbe zit worden opgenomen. Een optimale toegankelijkheid kan worden bereikt wanneer de onder zoeker zelf over belangrijke werken beschikken kan. De Werkgroep en het Genootschap kunnen belangrijk werk verrichten door de herdruk van bestaande uitgaven te bevorderen. Hiermee is reeds een begin gemaakt met het besluit van de Werkgroep de reeks Zeeuwse Studiën weer ter hand te nemen. Dit betreft overdrukken van artikelen over Zeeuwse onderwerpen in landelijke periodieken. Daarnaast komen ook afzonderlijke werken voor herdruk in aanmerking. Zo bestaat bijvoor beeld grote behoefte aan het werk van De Vos over de vroedschap van Zierikzee; ook voor andere bronnenuitgaven, zoals de stadsrekeningen van Middelburg en de bronnen voor de geschiedenis van Middelburg in de landsheerlijke tijd zou heruitgave in een behoefte voorzien, hoewel het geen grote aantallen betreft. Kapitaalintensieve uitgaven moeten bij voorkeur door het Genootschap ter hand worden genomen, tenzij de Werkgroep door voorintekening geen risico loopt met een uitgave. 1.1.4. BEELDMATERIAAL. DE HISTORISCH-TOPOGRAFISCHE ATLAS "ZELANDIA ILLUSTRATA". Het Genootschap heeft door zijn grote activiteit voor de Zelandia Illustrata veel bijgedragen aan het veilig stellen en toegankelijk maken van beeldmateriaal betreffende de topografie en de geschiedenis van Zeeland. In het beleidsplan mag een hoofdstuk over deze belangrijke verzameling en het in de toekomst te volgen beleid niet ontbreken. Voor het uitzetten van een nieuwe koers is het noodzakelijk een juist inzicht te hebben in de samenstelling van de Zelandia Illustrata. We kunnen daarbij onderscheid maken tussen de aard van het materiaal en de onderwerpen die het bevat. XX

Archief | 1980 | | pagina 18