bare Schatkist de eerste vijf jaren aan de stad Middelburg een bedrag betalen van 150.000, dus 750.000. De tegemoetkoming, volgens Van Ropyen, zou dus in het geheel neerkomen op 2/3 van de IV2 millioen gulden. De maatregel van schulddelging is een mogelijkheid tot verbe tering van stadsfinanciën. Kwijtschelding is echter gewoonlijk onvol doende om zonder meer financiën te saneren. Het vergemakkelijkt o.m. de credietverkrijging zodat hierdoor een stap in de goede richting gezet kan worden. Er konden enkele directe bestedingen van rijkswege gedaan worden tot verbetering van de economische situatie. Wat dit laatste betreft stelde Van Royen voor, om een schip van linie of een fregat op één van de koninklijke werven van Walcheren te laten bouwen. Voorts het doen aankopen van de voornaamste materialen uit de magazijnen van de inwoners (destijds aangeschaft met het oog op een twee jaren tevoren in uitzicht gestelde opdracht voor de bouw van een fregat). De werf in Vlissingen zou de voorkeur verdienen om het verlies van de jenever- handel, die naar Veere was overgebracht, enigszins te kunnen compen seren. Wanneer de koning op dit voorstel zou ingaan moest de moge lijkheid voor Veere ook opengelaten worden, terwille van de Middel burgers (wellicht een politieke kwestie). In het algemeen kon slechts gehoopt worden dat het beleid van de vorst met zich mee zou brengen dat er toch zoveel mogelijk rijksgeld in Middelburg zou worden besteed. Tegen deze achtergrond gezien zal men ten zeerste het idee hebben toegejuicht, dat de Abdij van Middel burg zou worden verbouwd tot een paleis. Hoe dan ook, voor al deze punten zal het nuttig zijn geweest dat de aandacht van de koning zo duidelijk mogelijk op de Zeeuwse situatie werd gericht. Hij was geïnformeerd door rapportage van zijn adviseurs, maar daarnaast zou een feitelijke kennismaking van de situatie door hemzelf alleen maar gunstig werken. Resultaat van het bezoek van Lodewijk Napoleon aan Zeeland. Het Departementaal Bestuur van Zeeland kreeg bericht dat de koning tegen 20 april 1809 vanuit Bergen op Zoom voor een "werkbezoek" verwacht kon worden. Een maand later zal de vorst en zijn gevolg weer in Amsterdam zijn teruggekeerd. Korte tijd later werd een Decreet van 6 juni 1809 uitgevaardigd, dat een duurzaam plan van verbeteringen voor het departement bevatte. Achtereenvolgens komen aan de orde: verbetering der stedelijke finan ciën, waterstaat, kerkelijke en geestelijke zaken en "objets divers" (onder deze laatste rubriek bevindt zich o.m. art. 53 over het paleis plan). Er wordt volstaan met het noemen van een aantal artikelen van dit Decreet. Alle 76 bepalingen zou een aparte studie vergen; geïnteres- 124

Archief | 1980 | | pagina 198