seerden in deze materie worden verwezen naar een aantal bronnen32. In artikel 1 wordt uitvoerig gesproken over de verbetering der Middel burgse financiën. De Openbare Schatkist moest tegemoetkomen in plaats van de (oude) Oost Indische Compagnie. Ook werd als een dringende noodzaak gezien dat de kas van de stad "voeglijke schikkin gen" met haar schuldeisers kon maken, zowel ter intrekking van de 1.000.000 in eerder genoemde wisselbrieven (van Ketwich en Voorn- berg te Amsterdam en Jochems en Zoon te Den Haag) als tot betaling van de interest van de overige schulden. Door de kas van de Koloniën zou aan Middelburg 1.100.000 in effecten der Negotiatie van 7% worden betaald. Deze som zal gebruikt worden voor de lossing van de wisselbrieven (met een regeling voor achterstallige interesten). Daar enboven zou voor het voldoen van de renten der andere schulden voorlopig (provisoirement) dienen een obligatie van 500.000, die de stad ten laste van de Oost Indische Compagnie had, evenals 150 obliga ties van ieder 1000, die zij ontvangen heeft van de voormalige provin cie Zeeland als terugbetaling van een restant van de 500.000 door de stad aan de Oost Indische Compagnie voorgeschoten. De renten van deze obligaties zullen ten goede komen aan de stadskas. Ook de andere steden kregen financiële steun, maar Middelburg spande toch wel de kroon. In het aparte hoofdstuk over waterstaat wordt het plan voor een nieuwe haven van Middelburg, tussen deze stad en Veere geprojecteerd, ge noemd (artikel 15). De haven zal de vereiste afmetingen krijgen om de grootste Oostindische schepen in de stad te kunnen lossen. Om de handel en scheepvaart van de mooie rede in Veere te laten profiteren zal de haven daar eindigen; het zal nodig zijn een aantal sluizen en een sas te bouwen. Inspecteur Andries Schraver33 en een zekere Dingeman kregen op dracht zich onmiddellijk met deze zaak bezig te houden; de metingen, berekeningen, ontwerpen e.d. zullen ter goedkeuring aan de Minister van Waterstaat overgelegd worden. Het was de bedoeling dat de haven binnen twee jaar gereed zou zijn34. Voor de eerste aanloopkosten wordt een bedrag van 200.000 toegestaan die verkregen zullen worden uit een gedeelte van de verkoopprijs der schorren van de Lodewijkspolder dat aan de Openbare Schatkist toekomt; de andere aanzienlijke kosten zullen gevonden worden uit een vrijwillige negotiatie, waarvan de renten betaald zullen worden uit de post die de stadskas voor onder houd e.d. aan de haven heeft uitgetrokken. Artikel 16 handelt over de nieuwe haven van Goes. Zij mocht op staatskosten gemaakt worden. De toegestane 120.000 werd voor een derde deel uit de verkoopprijs35 van de schorren (van de Lodewijkspol der) verkregen (de Lodewijkspolder werd bedijkt in 1809, ter ere van Lodewijk Napoleon zo genoemd, later Wilhelminapolder geheten)36. 125

Archief | 1980 | | pagina 199