XXI 1.1.4.1. CATEGORIEËN NAAR DE AARD VAN HET MATERIAAL. aUnica. Hiertoe kunnen worden gerekend tekeningen, aquarellen e.d. Deze sector is veelomvattend: kaartmateriaal, topografie, portretten, afbeel dingen van voorwerpen, etc. Hoewel de Atlas hiervan rijk is voorzien zijn er toch nog vele mogelijkheden tot uitbreiding, getuige de recente aankopen die konden worden verricht. Ook recent materiaal komt hiervoor in aanmerking. Dit is echter minder overvloedig, daar de fotografie de plaats van de tekening heeft ingenomen voor zover deze meer als registratie dan als kunstwerk was beschouwd. Zoals door dr. Unger destijds reeds is gesteld werd in 1914 een onjuiste beslissing genomen ten aanzien van de getekende kaarten in de Zelandia Illustra- ta. Deze werden namelijk in de verzameling getekende kaarten van het Rijksarchief opgenomen omdat op deze wijze een snellere beschrijving mogelijk zou zijn. Volgens de huidige wetenschappelijke inzichten was deze splitsing niet juist, daar de getekende kaarten in vele gevallen het voorstadium der gedrukte kaarten zijn en ook alleen in onderlinge samenhang een optimaal nut sorteren. De vermenging had tevens tot gevolg dat de getekende kaarten niet met de Zelandia Illustrata veilig konden worden gesteld, zodat het grootste gedeelte bij de brand in 1940 verloren ging. Het restant en een klein aantal kaarten dat niet gelicht was en naderhand aan het Rijksarchief in bruikleen is gegeven dient echter weer met de kaartenverzameling van het Genootschap te wor den verenigd nu de gehele Atlas daar in bruikleen is gedeponeerd. Deel I kan dan worden getiteld: Kaarten en Plattegronden. De acquisitie van getekend materiaal is uiteraard geheel afhankelijk van het aanbod dat zich voordoet. Het is van belang een behoorlijk fonds op te bouwen ten einde steeds over voldoende middelen te beschikken. Hoewel hierna in een afzonderlijke paragraaf de verhouding tot andere verzamelingen aan de orde zal komen, kan hier reeds worden opge merkt dat het Genootschap stukken die organisch tot een archief beho ren niet moet aankopen, maar vereniging daarmee bevorderen op grond van het herkomstbeginsel. In vele gevallen zal dit echter schone theorie zijn aangezien de betreffende instellingen niet over voldoende midde len beschikken. Ook is bij topografisch materiaal door de geheel afzon derlijke berging in mindere mate van een hereniging sprake. b. Afzonderlijk uitgegeven prenten, kaarten, plattegronden. Deze categorie loopt parallel met de voorgaande; het verschil bestaat hierin dat de voorstelling door middel van druktechniek in meervoud is vervaardigd. Voor wat betreft het historisch materiaal ontbreekt weinig aan de Atlas. Toch zijn er nog altijd mogelijkheden tot aanvulling, met name minder courant materiaal zoals paskaarten, hydrografische kaarten e.d. Voor

Archief | 1980 | | pagina 19