Het was de opzet dat de nieuwe haven van Goes reeds in 1809 kon worden gebruikt37. De sluis van Brouwershaven zou ook op staatskosten gerepareerd worden aan de hand van berekeningen van Schraver. Voorts komen in dit hoofdstuk over de waterstaat o.a. reparaties voor van wegen en ophoging van dijken. Bruinisse kreeg toestemming voor het aanleggen van een nieuwe ha ven, oostelijk van de stad. Schraver zou het bestek en de voorwaarden moeten maken. Een aantal kerken mocht hersteld worden ten laste van het Ministerie van Eredienst en Binnenlandse Zaken: Veere 3000, Ouwerkerk 600, Oost-Souburg 400, West-Souburg 600, Haamstede 600, Seroos- kerke (Walcheren of Schouwen?) 600 en voor de R. K. kerk te Oud- en Nieuw Vosmaar/ 1200. Onder de "Objets divers" staat o.a. het samenvoegen van Bommenede en Zonnemair. Hetzelfde zal gebeuren met de gehuchten Nieuwkerk, Duivendijk, Brijdorp38, Klaaskinderkerk en Loperskapelle; de kerk zal te Brijdorp worden aangelegd als zijnde het beste middenpunt 2000 toegestaan tot opbouw van deze kerk). Art. 52 bepaalt dat in Veere een scheepswerf en werkplaats "tot bou wing" van fregatten en flottilles zal worden aangelegd, zodanig dat deze vaartuigen daar hersteld kunnen worden39. Behalve de grote werven in het koninkrijk zou Veere nu dus ook in aanmerking komen. Art. 57. De lijnbaan van Middelburg zal in het vervolg het vierde deel van de kabels, touwwerk e.d. leveren ten behoeve van "onze" vaartui gen en oorlogsschepen. Art. 58. Te rekenen van deze dag zal het genootschap van zaagmole naars in Middelburg aan onze scheepstimmerwerven het vierde deel leveren van het nodige hout voor de verschillende aanbouwingen, en voornamelijk van het eikenhout. Art. 66. Onze Minister van Buitenlandse Zaken zal worden belast met het inwinnen van de nauwkeurigste informatie over de belemmeringen die de graanhandel met het v.m. Hollands Vlaanderen ondervindt; hij zal een voorstel moeten doen, dat bij de Franse regering zal worden ingediend, op welke wijze deze handelstak begunstigd kan worden ten voordele van beide naties. Art. 70 bepaalt dat de oudheden "aangenomen" worden welke in de kerk van Domburg worden bewaard en die bekend zijn onder de naam van Nehalennia. De landdrost van het departement werd opgedragen de Minister van Eredienst en Binnenlandse Zaken bekend te maken met de schadeloosstelling die aan de stad Domburg zou kunnen worden gegeven en daarenboven een voorstel te doen wegens een klein gedenk teken dat in de kerk van Domburg zou kunnen worden opgericht om het aandenken aan die oudheden te bewaren40. Lodewijk Napoleon heeft 126

Archief | 1980 | | pagina 200