Zeeuwsche kusten. Over die golven verspreidt hij een verrukkend gezigt. Men ziet hier ook de wonderheden der natuur en van derzelver regtvaerdigen schepper in het door wormen doorknaagde hout en steenen zelfs door het gewormte doorgeboord met verscheiden ronde openingen waarvan wij proeven medenamen34. De verloopen tijd riep ons na het rijtuig waarmede wij ter vier uuren van Westcapelle afreeden en langs de schoonste lusthoven waarin de na tuur haaren praal met de werken der kunst tegelijk vertoonde, reeden wij over Zoutelande en Koukerke, twee welgelegen dorpen naar het beroemde Vlissingen, alwaar wij 's avonds ten zeven uuren aankwa men en zoveel de tijd toeliet de voornaamste stadsstraten doorwandel den, welke thans juist heure jaarmarkt vierde, 't welk ons eenigermaate de gelegenheid om haar naauwkeurig te beschouwen, onttrok. Edog ons genoegen werd geenszins belet: wij zagen het stadhuis van buiten zeer treffelijk opgehaalt en cierlijk gebouwd35. Voorts wandelden wij, de jaarmarkt in haar geheel latende, naar de hoofdkerk van Vlissingen, een gebouw van groote ruimte en deftigheid met eene kerkeraadkamer, en bibliotheek van het Ministerie der kerke verrijkt36.Wij bezigtigden ook den wal aan den zeekant en na ons logement geretourneerd en thee gedronken hebbende reed het gezelschap ten acht uuren langs den bestraaten weg die over Oost Souburg met aangenaamheden omringt naa de Hoofdstad loopt, naar de gastvrije rustplaats te rug. hsjuiij38 's Daags daaraan was het vertrek der Goesche en Leidsche vrienden naar de stad van Zuid Beeveland bepaald. Men ontlaste het hart in algemeene betuiging van erkentenis aan de Middelburgsche vrienden voor eene zoo heusche en hartelijke als liberale receptie, reeden wij met onze veel geëerde Goesche weldoeners naa den middag naar Ter Veere weder. Na een bezoek bij den weleerwaarden heer Schoezetter met dankbetuiging voor beweesen vriendelijkheden vertrokken wij ten drie uuren met den Goeschen Beurtman, en bezeilden met voordeeligen wind voorbij het eiland Wolfersdijck langs de Zuid Beevelandsche kusten ten half zes uure voorspoedig de haven van Goes, waar wij aan het huis van Ds. de Fremerij in welstand aangekomen de daargeblevene kleine familie frisch en gezond en blijde vonden om der ouderen we derkomst. mlilif Waaren wij dus door de goede zorge der allerzeegenende voorzienig heid tot dankbare erkentenis verplicht, bij deezen bijzonderen gods dienstplicht kwam ten onzen voorrechte de openbare godsdienstoefe ning op den volgenden zondag welken wij onder het gehoor van drie evangeliegezanten der geestelijke ruste leerden toewijen. 's Voormid dags predikte vader Zoutmaat, een eerwaardige grijsaard van zagtzin- nigen inborst en laatgroenend vernuft, die zonderlinge ijver voor de belangen van het koningrijk der Hemelen met liefderijkheid van bijbel taal paarde, van wien wij naderhand met traanen afscheid namen, die nu in den Heere rust37. 144

Archief | 1980 | | pagina 218