d. Fotografie. Zoals hiervoor is geconstateerd is de fotografie vooreen belangrijk deel in de plaats gekomen van de tekening, vooral waar het niet in de eerste plaats een kunstwerk betrof. De Atlas bevat een grote hoeveelheid belangrijk fotomateriaal. De mogelijkheden deze sector uit te bouwen zijn haast onbeperkt. Het is echter niet gewenst de Atlas door foto materiaal te laten overwoekeren. De aard van het kernmateriaal van de Atlas is vooral het weergeven van bijzondere objecten: een uitgelezen gezicht op een dorp of stad, een fraai landschap of zeegezicht, bijzon dere interieurs, monumentale architectuur en bijzondere onderdelen daarvan, bijzondere voorwerpen etc. De kwaliteit is daarbij vergroot door de toepassing van kleur. Het fotografisch materiaal in de Atlas moet daarbij aansluiten en fungeren als verlengstuk van de artistieke topografie, gericht op fraaie gezichten en bijzondere objecten. Op deze wijze behoudt de Atlas zijn specifiek karakter zonder onevenwichtig te worden. Vooral moet aandacht worden besteed aan de kleurenfotogra fie. Daarbij valt te denken aan het betrekken van reeds bestaand mate riaal, echter ook aan het verlenen van opdrachten. Een belangrijk aspect van de aanvulling van de Atlas met dergelijk nieuw materiaal is ook de bruikbaarheid voor toekomstige topografische publicaties. De fotografie is evenzeer van belang voor het completeren van het oudere materiaal. In vele collecties in Nederland en ook in het buiten land bevinden zich kaarten en tekeningen betreffende Zeeland. Het zou te ver voeren hier een opsomming te geven. Als voorbeeld zij genoemd de collectie Bodel Nijenhuis in de U.B. te Leiden. Afhankelijk van de aard van het materiaal kan kleurenfotografie worden toegepast. Bij de fotografie verdient de afdeling portretten bijzondere aandacht. In de vorige eeuw is het een tijd lang gebruik geweest dat de leden van het Genootschap een portret op voorgeschreven formaat leverden. Het resultaat is een unieke en boeiende verzameling portretten. Een derge lijke regel zou opnieuw moeten worden ingevoerd. Zonder kosten wordt dan een uiterst waardevolle iconografische verzameling opge bouwd, waarvoor vooral latere generaties dankbaar zullen zijn. Volgens soortgelijke criteria als voor de foto's aangegeven kunnen diapositieven worden verzameld, een meer recent ontwikkeld medium om topografische gezichten vast te leggen, en afgezien van op groter schaal vervaardigde series, van een uniek karakter. Ook specifiek Zeeuwse films verdienen een plaats in de Atlas, aangezien veelal alle exemplaren geheel verbruikt worden. XXIII

Archief | 1980 | | pagina 21