17. De erepoorten gemaakt ter gelegenheid van de inhuldiging van Willem V als markies van Veere op 28 mei 1766 waren nadien in de wandelkerk geplaatst. Zij zijn afgebeeld in J. van Iperen, De statige inhuldiging van Willem V. 18. Jacobus Ermerins, geb. 1725, overl. 1795, secretaris van Veere van 1767 tot 1788. 19. Breedamme: Brigdamme, buurtschap onder Middelburg, in 1816 samengevoegd met St. Laurens. 20. Bij de herbouw van het stadhuis na de verwoesting in mei 1940 is de indeling van het stadhuis gewijzigd. In plaats van de dienstvertrekken aan de westzijde met daar boven de 'wapenzolder' is de oorspronkelijke lakenhal in eer hersteld, thans bekend als burgerzaal. 21. Gevangenis aan de vroegere Lange Burg, gebouwd in de middeleeuwen en afge broken in 1827. 22. Abraham Magaris, geb. 1720/21 te Middelburg, datum overlijden onbekend, werd opgeleid als chirurgijn en voer lange tijd op een schip van zijn vader naar West-Indië. Hield zich daarna met allerlei bedriegelijke praktijken bezig. In 1764 beproefde hij zijn geluk te Brouwershaven onder de naam Cato Kamerling. Door het voorwenden van grote vroomheid en het overleggen van valse getuigschriften wist hij toestem ming te krijgen om zich als geneesheer te vestigen. Door gefingeerde verklaringen van familieleden over grote rijkdom lukte het hem van de burgemeester Van der Bijl toestemming te krijgen voor een huwelijk met diens dochter Krina. De bruiloft vond plaats in 1764 en het paar werd door de bevolking van Brouwershaven uitbundig toegejuicht en als gebruikelijk met lovertjes bestrooid. Kort na de geboorte van een zoon Abraham kwam het bedrog uit. Na zijn arrestatie volgde een proces waarin hij tot brandmerken en levenslange dwangarbeid werd veroordeeld. Tijdens het proces kwamen nog verschillende andere oplichterspraktijken aan het licht. De zaak baarde opzien in de Republiek en werd uitvoerig besproken in: De Schijndeugd op het tweede schavot. De processtukken berusten nog in het gerechtelijk archief van Brouwershaven. Rijksarchief in Zeeland, Archieven rechtbanken, weeskamers en notarissen... nr. 4344. 23. Deze boekerij werd aan het einde van de vorige eeuw aan de Provinciale Bibliotheek van Zeeland in bruikleen afgestaan. 24. Vgl. G.S. van Holthe tot Echten, "Drie eeuwen Zeeuwse Statenzaal". Men kan de wandeling met behulp van plattegrond II volgen. Statenzaal K', Kamer Gecommit teerde Raden E', Vertrekkamer D'. De 'open gaanderij' is te zien op afb. 11 van deze studie; vervolgens voorzaal Admiraliteit N' en Raadkamer Admiraliteit N". 25. Schilderij door J.H. Brandon uit 1691. Het ging in 1940 verloren. 26. De tapijten vervaardigd door Jan de Maeght in de jaren 1595-1604. Zie hierover tevens de in Noot 24 genoemde studie. 27. W.S. Unger vermeldt in de Monumenten van Middelburg dat deze portretten in 1795 naar Vlissingen en vervolgens naar Rotterdam werden overgebracht. De verdere lotgevallen zijn niet bekend. De scheepsmodellen berusten thans in het Rijksmuseum te Amsterdam. 28. De Nehalenniastenen liepen grote schade op bij het afbranden van de Kerk in 1848. De overgebleven exemplaren berusten in de verzamelingen van het Genootschap in het Zeeuws Museum te Middelburg. 29. Anthonie Ewaut van Dishoeck, in 1774 nog minderjarig, in 1777 als heer van Dom burg ingehuldigd. De buitenplaats 't Hof van Domburg werd aangelegd door diens vader Anthonie Pieter van Dishoeck, die in 1767 overleed. 30. De 'eremitage' was een geliefd thema bij de aanleg van buitenplaatsen. In een 'wild bos' bouwde men met primitieve materialen een kluizenaarswoning waar de voor name eigenaar zich kon terugtrekken uit het drukkeovergecultiveerde leven om van 152

Archief | 1980 | | pagina 226