I.I .4.3. DE VERHOUDING VAN DE ATLAS TOT ANDERE VERZAMELINGEN. Vooropgesteld moet worden dat de Atlas in feite een particuliere verza meling is en derhalve niet op een lijn kan worden gesteld met soortgelij ke verzamelingen in musea, archieven en bibliotheken. Dit komt in de eerste plaats tot uiting in de bijzondere bepalingen met betrekking tot het bruikleen: zo heeft het Genootschap zich alle rechten voorbehou den met betrekking tot publicatie, en voor uitlening met bijzondere risico's is toestemming vereist. Evenmin als een particulier is het Genootschap onderworpen aan beperkingen bij de acquisitie. In het voorgaande is echter voor één speciaal geval uitzondering gemaakt, namelijk wanneer een kaart of tekening organisch in een bestaand archief thuishoort. Deze regel kan echter niet in alle omstandigheden worden toegepast: wanneer een kaart door aankoop verkregen is of wordt is overdracht niet gewenst. Het herkomstbeginsel is voor deze categorie overigens minder gemakkelijk toe te passen door het ontbre ken van gegevens omtrent de herkomst. Ook is in mindere mate sprake van terugplaatsen daar kaarten en tekeningen stelselmatig uit de archie ven worden gelicht en afzonderlijk bewaard. Een ander speciaal kenmerk van de Atlas is het bijzonder gebruik dat het Genootschap zelf maakt van deze verzameling. De verzameling wordt in toenemende mate benut voor illustratie van werken van het Genootschap. Teneinde de rechten ten allen tijde voor zich zelf te kunnen reserveren is in de bruikleenovereenkomst bepaald dat repro ductierechten kunnen worden geheven. Ten behoeve van eigen uitga ven kunnen de afbeeldingen zonder bezwaar worden gelicht, wat van groot belang is. Van de andere verzamelingen dienen in de eerste plaats die van de archieven te worden genoemd. De meeste archiefdiensten beschikken tegenwoordig over een topografische Atlas. In de meeste gevallen is dit evenwel niet een op zich zelf staande eenheid, maar het totaal van uit archieven gelichte kaarten, tekeningen e.d. Vanzelfsprekend ontstaat de wens een dergelijke verzameling met materiaal van buitenaf aan te vullen, maar het betreft hier niet een voorgeschreven taak van de betreffende diensten. De persoonlijke interesse van de beheerder is bepalend in deze. Men kan dan ook niet stellen dat deze verzamelingen moeten prevaleren boven de Atlas. Evenmin kan worden gesteld dat de Atlas de enig juiste plaats is voor historisch topografisch materiaal, maar het ligt voor de hand dat bv. belangrijke portretten het meest op hun plaats zijn in de afdeling portretten en personalia, dat tekeningen die bij reeds aanwezig materiaal aansluiten bij voorkeur in de Atlas worden geplaatst, zodat onnodige versnippering wordt vermeden. Ver der is bij schenking uiteraard de wens van de schenker bepalend, bij aankoop zijn de budgettaire mogelijkheden bepalend, terwijl voor de XXV

Archief | 1980 | | pagina 23