XXVI aanschaf van recent in veelvoud voorhanden materiaal het hiervoor geformuleerde beleid het uitgangspunt is. Een tweede categorie vormen fotoverzamelingen van meer recente datum. In de eerste plaats het Documentatiecentrum Zeeuws Deltage bied, terwijl ook het Delta-Instituut, de Rijksdienst voor Monumenten zorg, de Rijksdienst voor Kunsthistorische documentatie, het Icono grafisch bureau, Instituten voor luchtfotografie, en persarchieven hier kunnen worden genoemd. Deze instellingen leggen niet alleen een verzameling aan, maar zijn in meerdere of mindere mate ook dienstverlenende instituten. Het Docu mentatiecentrum stelt zich met name ten doel de veranderingen in het Deltagebied te registreren. Daarbij gaat men uit van de bestaande toestand. Aanvankelijk is 1960 als uitgangspunt gekozen, maar in de praktijk is het begin van deze eeuw het startpunt. Deze verzameling is derhalve in hoge mate een fotoarchief van een zodanige omvang dat catalogisering niet mogelijk is en het materiaal zich slechts voor raad pleging ter plaatse leent. Uit het voorgaande is gebleken dat de Atlas van een geheel andere samenstelling is en tevens is geconcludeerd dat een onevenwichtige voortzetting niet gewenst is. In de Atlas kan derhalve een representa tieve selectie uit deze systematische documentatie worden opgenomen volgens de hierboven geschetste criteria, wat het voordeel heeft dat dit materiaal door opname in de catalogus ruimer toegankelijk wordt. Op een zelfde wijze zou materiaal van de andere hierboven genoemde instellingen betrokken kunnen worden. Op deze wijze behoudt de Atlas zijn eigen karakter als keurcollectie van de Zeeuwse topografie, zonder in de plaats te treden van enige andere verzameling. 1.1.4.4. MIDDELEN VOOR DE UITBREIDING VAN DE ATLAS. De Zelandia Illustrata is voor een belangrijk deel uit schenkingen ontstaan. Ook nu nog is dit een reële bron van vermeerdering. Het is van groot belang dat in de publicatiemedia die het Genootschap tot zijn beschikking heeft telkens deze mogelijkheid onder de aandacht wordt gebracht van de leden en dat door jaarlijkse aanwinstenoverzichten een verdere stimulans wordt gegeven. Aankoop vergt, vooral waar het historisch materiaal betreft, aanzien lijke bedragen. Hierin kan op verschillende wijzen worden voorzien, in de eerste plaats met een post op de begroting, zoals de afgelopen jaren reeds het geval was. De reproductierechten leveren niet onaanzienlijke baten op. Ook reproductie in eigen beheer-de Werkgroep heeft hiertoe toestemming verkregen - kan het fonds in belangrijke mate versterken. In 1979 is besloten over te gaan tot instelling van een begunstigersfonds dat voor de verzamelingen zal worden aangewend, met name voor de

Archief | 1980 | | pagina 24