van een hazelnootgrote speekselsteen, en de verwijdering van een kippenei-groot cartilagineus uitgroeisel na een tandextractie. Bij een frontaal abces lichtte hij na de opening ervan met een elevator een stuk schedelbot. De hersenen bleken na het afvloeien van de dikke pus tot op het corpus callosum vernietigd. Na aanvankelijke verbetering stierf de vrouw in een 'apoplexie'. Een 18-jarige epilepticus voelde als aura tot een insult een spasme in de pezen van de M. levator digitorum links. Door een deze kramp tegen houdende leren band, en een 3 maanden lang opengehouden fonticulus aan de linkerhand iets boven het lig. annulare, en inwendige genees middelen, genas de zieke. Bij een hevige langdurige, niet op medicamenten of zacht voedsel reagerende buikpijn, kwamen door purgatie slechts enkele scybala. Bij de obductie werden in de maag 10 pruimenpitten gevonden, en een door hun wrijving ontstaan groot ulcus van een sponsachtige structuur "had de dood veroorzaakt". Een door hem voorziene ongunstige afloop was een hernia umbilicalis, die bij een zich ontwikkelende ascites (hydrops) door hoesten perfo reerde en zo de exitus ten gevolge had. Een door een longabces (pul monis vomica) uitgeputte en radeloze schipper riep de hulp in van een kwakzalver ('agyrta'). Door metaalpoeder (crocus metallorum) gege ven als braakmiddel barstte het abces en na het opgeven van veel pus, genas de zieke verder door balsamum Locatelli13. Een vrouw, 'menstruerend' uit een ulcus cruris, genas na de geboorte van een zoon. Een andere, met een door een onervaren chirurgijn veroorzaakte fistel in de lies, herstelde eveneens door een zwanger schap. Een 'oesophagi paralysis' bij een 20-jarige maagd (naar onze opvattin gen vermoedelijk een anorexia nervosa), dreigde te leiden tot cachexie en emaciatie. Hier overwoog Baster eerst als oorzaak een 'excrescentia camis' of 'scirrheuse slokdarmklieren', maar een balein met een spons kon tot in de maag worden gevoerd. De daarna vermoede paralyse van de Mm. oesophagi reageerde niet op anti-paralytische medicamenten. Door met dezelfde balein fijngemaakt voedsel in de maag te brengen werd het meisje 14 maanden in leven gehouden, en versterkte zodanig, dat de slokdarm zich herstelde zonder verder enig medicament14. Ook geeft hij uit zijn praktijk enkele voorbeelden van aangeboren misvormingen. Een monstrum, geboren uit een gezonde vrouw, zonder 'imaginatio' of schrik tijdens de zwangerschap, had een zeer spits hoofd, een kortere linker onderarm, en aan het onderlichaam geen genitaliën en anus, maar een vormsel ter grootte van een dij, vinger- vormig eindigend, maar zonder een nagel15. Sectie werd niet toege staan, wèl het maken van een afbeelding (fig. 2). Verder beschrijft hij twee gevallen, die hij verklaart vanuit door stuwing opgehoopt 160

Archief | 1980 | | pagina 250