III. Physiologie en pathologie In zijn Geneeskundige proeve over de lugt, aangemerkt als de vooraf gaande oorzaak van veele Ziektens, en over de Middelen om die het best voor te koomen29, prijst Baster in het begin, verwijzend naar een aphorisme van Hippocrates over de invloed van de jaargetijden op ziekten, de raad van 'F. Hofman' aan alle Doctoren die het algemeen welzijn ter harte gaat, ijverig en zorgvuldig de loop der ziekten, in het bijzonder van besmettelijke ziekten, aan te tekenen, alsmede de voor gaande en tegenwoordige luchtgesteldheid, "de beweeging der Quik in den Barometer, en den graad van warmte op den Thermometer, opdat zij alzo een volmaakte Historie van de Ziekte, en van de uitkomst hunner Geneezingswijze zouden kunnen opstellen"30. Hij schetst verder de positieve en negatieve invloeden van de vier lucht-hoedanig- heden: warm en vochtig, koud en vochtig, warm en droog, koud en droog, en van de vier voornaamste windrichtingen, op het menselijk lichaam via de ademhalingswegen, de huid met haar poriën en capil- lairen, op de urinelozing, en de door de veranderde uitwaseming en soms schadelijke inhalatie bepaalde toestand van het bloed, de andere lichaamsvochten en de fibrae. Dan somt hij ziekten en koortstypen op, en geeft de therapeutische- en dieetvoorschriften, die bijdragen tot het herstel van het evenwicht der lichaamsvochten, de 'crasis'. Bij de hete en droge lucht vergelijkt hij de verschijnselen hierdoor met die door hoge koorts, en geeft als verduidelijking het beeld van de door Boer- haave in een droogstoof van een suikerraffinaderij opgesloten hond, die bij een temperatuur van 146 gr. Fahrenheit na 28 minuten stierf, en een kat die na 20 minuten het leven liet31. Grote hitte doet bloed klonteren en veroorzaakt brandige ziekten. De bloedlichaampjes worden dan door scherpe 'zoute en olie-achtige deeltjes' in het bloed hoekig en puntig, en prikkelen de bloedvaatjes tot samentrekking. Bovendien wordt het bloed dik en taai (Bellini). Zo komt het dat de bloedsomloop veel trager verloopt. Het bloed en de andere lichaams vochten kunnen dan gaan rotten, waardoor intermitterende galkoort sen, rotkoortsen, buiklopen en andere ziektebeelden kunnen ontstaan. Bij koude droge lucht wordt het bloed dikker, de bloedvaten samenge trokken, met daarin vast opeengedrongen bolronde, niet meer ovale bloedbolletjes, waardoor de bloedsomloop ook trager wordt. Opmer kelijk acht hij de invloed van deze luchtgesteldheid bij hypochondriaci, in een sterkere neiging tot zelfmoord. Evenals F. Hoffmann stelt hij, dat de tonus der lichaamsfibrae de elasticiteit der weefsels bepaalt32. Deze wordt ook beïnvloed door de bloeddoorstroming. Hij geeft hiervan een mechanistische verklaring: de wisselwerking der parallel verlopende 'vasa exhalantia' en 'vasa absorbentia' bepaalt, hetzij bij absorptie van vochtige en koude lucht, 163

Archief | 1980 | | pagina 253