Men zou kunnen overwegen, dat Basters agressieve schemertoestand, enige tijd na het overlijden van zijn eerste vrouw85, een gevolg is geweest van het gebruik van opium korte tijd voor het bezoek van notaris Smith. Hij verwachtte misschien een kalmerende werking. Maar in zijn verhandeling signaleert hij zelf, dat opium soms slapeloos heid, "maalingen, bedwelmtheid ja zelfs uitzinnigheid veroorzaakt"86. Naast zijn therapeutische mededelingen wijzen ook de in zijn testament genoemde medicamenten en de apothekersgereedschappen, als "desti- leerstoofjes, kopere windoven met ketel en helm, vijzels, glazen, fles sen, gewichten, kruidkastje en verdere toebehoren" op zijn pharma- ceutische belangstelling en zelfwerkzaamheid. Het is niet onmogelijk dat hij medicamenten voor zijn patiënten bereid heeft, maar daarover ontbreken verJare concrete gegevens. V. Praktijkvoering Basters stipte en toegewijde praktijkvoering werd reeds in Archief ZGW (1967) geschetst. Dit gedeelte is voor het totaalbeeld onmis baar87. Wij hebben hierboven getracht nog enkele andere facetten van Basters werk als medicus te schetsen. Het is wellicht interessant ook een uiting over hem uit de patiëntenkring te horen. De in de bijlage weergegeven brief toont in de poëtische woordenkeuze van die tijd het duidelijk blijk van dankbaarheid van een patiënte88 jegens de haar toegewijde Arts. VI. Bibliotheek Ook Basters bibliotheek geeft een weerspiegeling van zijn betekenis. Dit bleek reeds enigszins uit de in 1967 ervan gegeven samenvatting89. Wij trachten hier nu een iets uitvoeriger overzicht te geven. De veilingcatalogus90 van de verkoping 18-22 maart 1776 geeft 2687 nummers. Gelet echter op de meerdeligheid van vele dezer zal het aantal banden het getal 3000 waarschijnlijk hebben benaderd. Anatomie en chirurgie omvatten circa 900, de theoretische genees kunde bij benadering 750, physica, chemie en pharmacie ongeveer 250, en biologie omstreeks 550 nummers. Er waren 70 tekeningen, prenten en kaarten, 55 physische, mathematische en chirurgische instrumen ten, en een verzameling van 33 in de catalogus beschreven gekleurde chirurgische en anatomische afbeeldingen91, voorts 171 "gediertens in liquor, versteeningen, coraalen en zeegewassen, en andere rariteiten", 10 schilderijen en tekeningen, waaronder die van Houbraken en een geschilderd portret van Boerhaave (in een lijst met een goud randje, naast eenzelfde van een 'Do. Gaveel'), verder portretten van de stad houderlijke familie92, en een boekenkist en "packetten met oratiën, disputen, gedigten" enz. 172

Archief | 1980 | | pagina 262