schappen 1758-1774, en van de toen bestaande geneeskundige tijd schriften: E. Sandifort, Natuur- en Geneeskundige Bibliotheek, 10 dln., en het oudere Hollands Jaarregister der Genees- en Natuurkun dige Aanmerkingen, Amsterdam 168095. Voorts nog 180 vis. verhande lingen van geleerde genootschappen (in de catalogus alle afzonderlijk en bij name vermeld) in Leipzig, Berlijn, Bonn, Neurenberg, Göttin- gen, Petersburg, Drontheim, Zweden en Zwitserland. Merkwaardig zijn de welgeteld 167 volumina disputationes theoreticae van studie genoten, Zeeuwen en enige verwanten96. Naast deze en de zeer vele verhandelingen op biologisch gebied waren er nog enige bijbels en 85 theologische werken, een aantal encyclopae- dieën, atlassen, reisbeschrijvingen en kaarten, bibliophiele uitgaven, historische, geologische en aardrijkskundige werken, de litteraire wer ken van Hooft, Vondel (in 11 Franse banden), Cats, Racine en Molière, en andere toneelschrijvers, Ovidius' Gedaanteverwisselingen (verta ling J. Verburg 1732), Vergilius, Horatius en Cicero (eveneens in Ne derlandse vertaling)97. Van de 55 Physische, Mathematische en Chirurgische Instrumenten verdienen vermelding: 1 Dubbele luchtpomp, 1 Engels handluchtpompje, Dubbeld staand Microscoop met veel Apparatus, Een Son Mikroscoop met toebeho ren, Mikroscoop-stel van Lyonet98, Water Mikroscoop van Ellis99 2, 1 sak microscoop, 1 hand microscoop, 1 staand microscoop cuptif, 2 verrekijkers, 2 vergrootglaasjes, een Telescoop van Cuph, 2 brand spiegels, 2 seylsteentjes, 5 spuitjes koper, yvoir, silver, 1 silver sonde, 1 kopere blaaspijp, 1 buygsame Catheter, 1 kopere stijve, een vierkant Segrijne doosje met 7 anatomische mesjes, twee Haakjes, Tangetjes, Schaaren, een Net van Gregorie, een glas, in een Doosje ses Carte siaanse Poppetjes, 6 glazen voor het microscoop, om kleine diertjens in levend te houden. Bij de 171 natuurkundige specimina waren er: 43 doosjes met stukjes steen, hoorntjes en schulpen voor grotwerk100, een lapis aethitis, lapides judaici, 4 lapides Lyncis, 2 lapides Lydii of Toetssteenen, 2 Caput Medusae met glas ervoor, Bezoars, een zee artisjok101, stukken koraalsteen, 8 slangen en andere dieren. Voorts nog een glas om perspectief prenten te zien met een brandspiegel, en 41 Prenten met Couleuren afgezet voor de Optica-spiegel. Het vertrek waarin dit alles zich bevond, en waarin hij ook microsco- piseerde en experimenteerde, lag vermoedelijk op de eerste etage aan de noord-(achter)zijde van zijn huis (nu Havenpark 35)102. Achter de voorgevel op de begane grond bevond zich ter linkerzijde het grote voorsalet, waar zijn schelpenbuffet heeft gestaan103, nu een fraaie laat-empire kamer. In het verlengde hiervan was de achterkamer, die destijds nog donkerder moet zijn geweest dan nu, door het zich achter 175

Archief | 1980 | | pagina 265