schap Nederland hierin voorzien. Belangrijk werk kan evenwel worden verricht op het gebied van het terugzoeken van waardevolle archeolo gische terreinen, het aandringen op bescherming daarvan en het publi ceren van resultaten van onderzoek. In Nehalennia wordt sinds enige jaren archeologisch nieuws gepubliceerd. Het is gewenst dat ook arti kelen worden geplaatst, zowel in Nehalennia als in het Archief (indien het resultaten van een meer definitief karakter betreft) teneinde de lezers van het belang van het archeologisch onderzoek te doordringen. 1.2.2. DE MONUMENTEN. Dit terrein van onderzoek is nauw verwant aan de archeologie: ook hier betreft het immers onderzoek naar nog aanwezige materiële overblijf selen van menselijke cultuur. Het onderzoek op dit terrein laat veel te wensen over. Grote en belangrijke monumenten worden thans wel goed onderzocht, maar voor de kleinere monumenten, met name de woonhuizen, is dit niet het geval. De Rijksdienst voorde Monumenten zorg kent niet een zo uitgebreide dienst als de ROB, terwijl bovendien het aantal objecten veel groter is. Op deze wijze gaan vele belangwek kende gegevens omtrent gebouwen bij restauraties verloren of blijven onopgemerkt. De Werkgroep heeft om hierin te voorzien enige jaren geleden het project huizendocumentatie Middelburg geëntameerd, ver ontrust door de grootscheepse restauratie die toen plaatsvond. Dit project heeft belangrijke resultaten opgeleverd: analyse van de bouw geschiedenis van vele monumentenpanden, gegevens betreffende kleurbehandeling, constructies etc. Met vrijwilligerswerk kon echter niet afdoende in de behoefte aan onderzoek worden voorzien: wel was voldoende tijd beschikbaar, maar veelal vormden bijkomende proble men als het vragen van toegang, afhalen van sleutels e.d. een te grote belemmering. Hiertoe is een professionele kracht uitermate noodzake lijk. Deze kan voor de nodige faciliteiten zorgen, coördineren en admi nistreren op vergelijkbare wijze als de provinciaal archeoloog. Een dergelijke kracht zou ook belast kunnen worden met de registratie van bedreigde objecten als boerderijen, meestoven e.d. Wellicht kan een regeling worden getroffen met de Rijksdienst voor de Monumenten zorg. De Werkgroep en het Genootschap moeten in deze een initiatief nemen. 1.2.3. VOORWERPEN. HET MUSEALE BELEID. De ontwikkeling van het Genootschap en de museale activiteiten in de loop van de eeuwen zijn onlosmakelijk met elkaar verbonden. In de beleidsnota is deze ontwikkeling beschreven, zodat wij hier volstaan met de constatering dat twintig jaar na de overdracht van het dagelijks beheer over de verzamelingen een nieuwe afweging van belangen kan plaats vinden teneinde tot een duidelijk omschreven plaatsbepaling te komen. XXVIII

Archief | 1980 | | pagina 26