als blijk van zijn kennis en kundigheden der geleerde waereld na de volgende door hem van tijd tot tijd uitgegeeven Schriften en Verhan delingen [...]s. De in deze bijdrage gepubliceerde brieven van Baster maken deel uit van de handschriftenverzameling van het Genootschap in bruikleen bij de Provinciale Bibliotheek van Zeeland. Het handschrift van Baster is prachtig regelmatig en zijn stijl is helder en eenvoudig. Bij de tekstbe werking zijn de Richtlijnen voor het uitgeven van historische beschei den van het Nederlands Historisch Genootschap en de Rijkscommissie voor Vaderlandse Geschiedenis gevolgd. De uitvoerige begroetingen en dankbetuigingen zijn slechts bij iedere eerste brief van de opeenvol gende reeksen volledig opgenomen. De annotatie is tot het meest noodzakelijke beperkt. In het algemeen is weinig verklaring nodig om de brieven goed te begrijpen. Bovendien is reeds een schat aan gegevens betreffende achtergronden en historische situaties bijeengebracht door mevr. dr. W.S.S. van Benthem Jutting en dr. C.M. van Hoorn in hun studie over Baster, waarnaar wij gaarne verwijzen. Wat de geadresseerden betreft het volgende: Paulus de Wind (1714-1777), geboren te Middelburg, studeerde te Lei den en promoveerde in 1735 op een dissertatie "De abortu"6. Na een studiereis naar Parijs vestigde hij zich als geneesheer te Middelburg, waar hij zich al spoedig manifesteerde als een veelzijdig en bekwaam medicus. Zijn meest bekende publicatie is: Geklemd hoofd geredt (1752), een voor die tijd belangrijke bijdrage op het gebied van de obstetrie. David Henri Gallandat (1732-1782), Zwitser van geboorte, werd bij zijn oom J.H. de Bruas opgeleid tot scheepschirurgijn. Na enkele reizen naar Guinea en West-Indië studeerde hij aan de geneeskundige school te Parijs (1759-1760). Daarna vestigde hij zich met goedvinden van de magistraat als geneesheer te Vlissingen. Gepromoveerd tot M.D. is hij pas in 1775. Zijn grote verdiensten liggen op het terrein van de verlos kunde en van het geneeskundig onderwijs7. Jona Willem te Water (1740-1822), theoloog, geschiedschrijver en se cretaris van het Zeeuwsch Genootschap (1776-1785), later hoogleraar in de theologie te Leiden (1785) is de enige niet-medicus in deze reeks. Toch is hij voor J. Baster evenals voor de andere artsen en geleerden van zijn tijd een belangrijk middelpunt, omdat voor hen allen het Zeeuwsch Genootschap een centrale plaats voor hun wetenschappelijk werk betekende. Dit is met name het geval voor Henri Gallandat. Toen de laatste door collega's werd gedwarsboomd omdat hij het geneeskundig beroep uitoefende zonder doctor medicinae te zijn, is hij met hulp van J.W. te Water te Harderwijk gepromoveerd op een 189

Archief | 1980 | | pagina 279