onderwerp dat hem zowel praktisch als theoretisch bekend was: "de keizersnede". Jona Willem te Water heeft de dissertatie in het latijn vertaald zodat ze als proefschrift door de professoren te Harderwijk werd geaccepteerd8. De brieven van Job Baster aan zijn tijdgenoten geven een inzicht in zijn belangstellingsgebieden en zijn activiteiten, en zijdelings in die van de geadresseerden. De correspondentie van de 18e eeuw en gedeeltelijk opk die van de 19e eeuw functioneerde namelijk als de tegenwoordige wetenschappelijke en populair-wetenschappelijke tijdschriften; ze be handelde onderzoek en de stand daarvan, opinies tussen de briefschrij vers over en weer en daarnaast gebeurtenissen van de dag en familie aangelegenheden. Vandaar dat ze voor de geschiedenis van de tijd waarin ze ontstond veel meer betekenis heeft dan louter als een veel heid van lang achterhaalde denkbeelden en methoden. Vanuit dit standpunt bezien zijn bovengenoemde brieven het alleszins waard te worden gepubliceerd, te meer waar zij een plaats krijgen in het Archief van hetzelfde Genootschap dat voor deze wetenschappelijke onderzoekers van zo grote betekenis was, en dat op zijn beurt zo veel aan hen te danken heeft. LITERATUUR Aa, A.J. van der. Biografisch Woordenboek der Nederlanden. Haarlem 1852-1878. Baster, Job. Korte inleiding tot de kruidkunde van Miller en het kruidkundig samenstel van Linnaeus. Amsterdam 1772. Baster, Job. Natuurkundige Uitspanningen behelzende eenige waarneemingen over sommige zee-planten en zee-insecten, benevens derzelver zaadhuisjes en eijernesten. Haarlem 1759-1765. Baster, Job. Opuscula subseciva, observationes miscellaneas de animalculis et plantis quibusdam marinis, eorumque ovariis et seminibus continenlia. Harlemi, pars 1-6. Benthem Jutting, W.S.S. van en Hoorn, C.M. van. "Oude en nieuwe gegevens over leven en arbeid van dr. Job Baster (1711-1775)". Archief ZGW 1967,29-70. Bierens de Haan, J.A. De Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen, 1752-1952. Haarlem 1952. Biografisch Lexicon. 2e Auflage. Berlin, Wien 1929. Bruijn, J.G. de. Inventaris van de prijsvragen uitgeschreven door de Hollandsche Maat schappij der Wetenschappen, 1753-1927. Groningen 1977. Fokker, A.A. Levensberichten van Zeeuwsche medici. Middelburg 1901. Gallandat, D.H. Grondbeginselen der verloskunde. Middelburg 1772. Gallandat, D.H. Grondbeginselen der vroedkunde volgens de bespiegeling en oefening der hedendaagschen vroedkundigen. Middelburg, 1764. Gallandat, D.H. Nuttig onderwijs in de vroedkunde. Middelburg 1771. Kanter, J. de. "Levensschets van dr. Job Baster" (1711-1775) in: De Vriend des Vader lands, 1831. Lindeboom, G.A. en anderen. Lexicon van Nederlandse artsen. VU Amsterdam. Ter perse. 190

Archief | 1980 | | pagina 280