1-5. BRIEVEN AAN P. DE WIND 1. 15 juli 1751 Eigenh. orig. PBZ, Hs. KZGW, vnr. 1763. Seer geleerden Heer, In vrindelijk antwoord op U Ed. seer geëerde missive soo dient als dat ik heden morgen gehoort hebbe, dat bij Burgemeester Schepenen geresolveert is, om de patient na middel burg te senden om aldaar te laaten opereeren soo der maar bequame plaats is om hem te kunnen bestellen; 't schijnt dat haar Ed. Agtbare de bequaamheijd van onse chirurgijns om de wonde te genesen mistrou wen, en misschien niet sonder reden, alsoo niet geloove, dat oijt een van hen, die operatie selfs heeft sien doen. Ik moet bekennen, dat 't mij leet doed, alsoo ik reets lange tijd gewenscht hadde, om eens het geluk te hebben, van U Ed. mondeling te mogen spreken, en nu insonderheijd over dat berugte instrument in de vroedkunde na wat U Ed. daar een verstaanbare beschrijving van hebt gegeven, in het onlangs uijtgeko- men boekje, 't beklemde hoofd gered1, 't welk met groot vermaak en genoegen hebben geleesen. Het sal mij groot plaisir geeven, somtijds te mogen weeten, hoe dat het met U Ed. gesondheijd is, en mij seer ootmoedig in U Ed. hooggeësti- meerde vrindschap recommandeerende, soo blijve met nedrige eer bied, seer geleerde Heer, U Ed. seer ootmoedige dienaar, Job Baster. Zierikzee, den 15 julij 1751. 1. 't Geklemd hoofd geredt z.d. (1752) Middelburg, "dat berugte instrument" is het instrument waarvan Rhoonhuyse zich bediende bij moeilijke geboorten. Het is een soort hefboom geweest waardoor het hoofd van het kind over de vernauwing in het bekken werd getild. Zie: F. Dekkers, "Hendrik van Rhoonhuyse". Janus, 1926; A. Geijl, De geschiedenis van het Roonhuysiaansch geheim. Z.pl. 1905. Vgl. Medisch Contact (1975) 1635. 2. 13 maart 1761 Eigenh. orig. PBZ. Hs. KZGW, vnr. 1762. Weledele, seergeleerde Heer, hooggeëstimeerde vriend, Ik weetegeen woorden uijt te vinden, kragtig genoeg om mijne hartelijke dankbaar heid U Ed. te betuijgen voor een zoo kostbaar present, als het op gisteren bij mij ontfange kasje, met Westindische kapellen en vogeltjes: En daarom hoop ik, dat met er tijd mij occasie zal voorkoomen om anders als met woorden, U Ed. daar voor mijne schuldpligtige erkente- nisse te betoonen. Ik feliciteere U Ed. met het geluk van na zoo veel jaaren lastigen 192

Archief | 1980 | | pagina 282