hebbe; Wensche zijn Ed. verder goed progres in voorgenome continua tie zijner studiën, en dat zijn Ed. dan geen minder rijkdom, roem'en eere op zijn tijd daar mede zal winnen, als des zelfs Vader tegenwoordig is genietende. Na mij in de continuatie van U Ed. zeer geëstimeerde Vriendschap en U Ed., Mejuffr. U Ed. Beminde, den jongen Heer en verdere hoog geagte familie van wegen mijn Vrouw en mij zeer minsaam gegroet te hebben, zoo teijkene mij met alle eerbied Job Baster. 1. De briefis niet gedateerd. Uit de inhoud valt echter op te maken dat hij in de zomer van 1764 werd geschreven: juni 1764 verscheen het vijfde stukje van de OpusculaSamuel de Wind blijkt nog niet te zijn afgestudeerd (1765); dus kan de brief worden gedateerd op zomer 1764. 2. Broeder Alphonsus Baster (1713-1772) was notaris te Zierikzee en had biologische' belangstelling, zoals uit zijn collectie blijkt. Zie Archief ZGW (1967), aantekening 6. 3. Samuel de Wind's dispuut moet vóór zijn promotie hebben plaatsgevonden. Dus betreft het hier zijn Oratio de commendando anatomes studio 1760, aanwezig in de boekenverzameling van het Genootschap in de Provinciale Bibliotheek te Middel burg. De opmerking "progres zijner studiën" wijst eveneens op de periode vóór zijn promotie in 1765. 5. 15 december 1766. Eigenh. orig. PBZ, Hs. KZGW, vnr. 1761. Weledele seer geleerde Heer, mijne Opuscula Subseciva1 door het gemis van't gezigt2 van mijn linker oog, met het sesde stukje moetende eijndigen, door dat geen vergrootglasen meer durve gebruijken, zoo hebbe bij ledigen tijd de Gardeners kalendar van de Hr. Philip Miller in het Duijts, onder de naam van Maandelijkse Tuijnoeffeningen overge zet. Ik neeme de vrijheijd om een exemplaar daar van aan U Ed. te offereeren, om mij daar door verder in de continuatie van U Ed. seer geëstimeerde vriendschap te insinueeren. Ik hebbe tot zeker oogmerk wel eenige differente zoorten van colubrie- tjes en andere kleijne West-indische vogeltjes, groote en met brillante coleuren begaaft zijnde kapellen en torren benoodigt: indien U Ed. in U Ed. rijke versameling van naturalia, eenige van de opgemelde in duplo hadde, en mij die geliefde bij te zetten, zoo zoude op een bijzondere wijse aan U Ed. verpligten de geene die reciproque met de gereedste dienstvaardigheijd enmede-deelzaamheijd zig noemt, Job Baster. Zierikzee, den 15 december 1766. 195

Archief | 1980 | | pagina 285