eerw. dat ook te doen, het is zeer tot U eerw. dienst, dog verzoeke vrindelijk het zelve dan spoedig wederom te mogen hebben. Nu ter beantwoording van U eerw. opgegeve, en uijt mijne Uitspan ningen getrokke Vragen. 1. De steenen, die men hier aan strand vind van schepzelen door- knaagd, zijn zulks meest alle gedaan door de Pholades of steenmosse len. Zie Uijtspanning: vijfde stukje dog een stuk steen is mij eens gebragt, meest heeltemaal gegeten door de waare, dog zelden gezien wordende Teredo Lapidoria. (De Teredo Navalis, die het hout onzer paaien en scheepen doorknaagt, is beter bekent) met belofte van mij meer diergelijke en met de nog levende wormen daar in te zullen doen toekomen. Dit deed mij hoopen, deze onbekende dieren omstandig te zullen kunnen beschrijven. Dog deze belofte is mij noijt vervult en om de waarheijd te zeggen, de vreese zedert dat toeval van volkome verlies van alle geheugen, heeft veroorzaakt, dat ik die beloovers niet veel gemaant hebbe. 2. Hebbe de vrinden van't Genootschap noijt geleesen het vertoog van Meese tot voorkooming van't nadeel door de paalwormen, dat de prijs behaalt heeft, en te leesen is, in het eerste deel der Maatschappij Floreant liberates artes te Amsterdam3. 3. Ik hebbe van de Prof. Gaubius zedert nog niets van het Sal Nativum Salicomiae of van het scheijkundig onderzoek van de quercus marina vemoomen4. Ik zal bij occasie daar nu eens aan zijn Ed. verneemen, en als zijn Ed. daar niets aangedaan heeft, zoo neem ik het misschien eens bij de hand, want daar hoort niet veel hoofdbreekens of studie, toe, om dat te maken. 4. Anthonius de Heijde heeft in't Latijn en Duijts, dog elk apart, een Anatomia Mytuli met eene Centuria Observationum Medicorum in 8° 1684 uijtgegeven5. Het boekje is niet heel ongemeen en opgedragen aan de Koninglijke Engelse Societeijt. Dat is al wat ik er van weete. U eerw. zoude te Middelburg daar misschien meerder van kunnen weeten, als er van zijn familie agter gelaten zijn. Mijn Vrouw doet zoo wel als ik U eerw., Nigt Te Water, en de Heren Winkelman, Tjeenk en Gallandat zeer vrindelijk groeten, en onsen tot alles bereijdwilligen dienst offereeren, terwijl ik inmiddels met bijzon dere hoogagting en genegentheijd mij noeme, Job Baster. Zierikzee, den 5 maart 1773. 215

Archief | 1980 | | pagina 305