1. Zie nr. 20. 2. Boufet: zie W.S.S. van Benthem Jutting, "Zeeuwsche Schelpenverzamelingen". Basteria 36 1972) nr. 2-5ook Archief ZGW 1967) 34-35 3. David Meese, hortulanus in 's-Lands Tuin te Franeker; de prijs was 30 gouden ducaten (De Bruijn, Prijsvragen, 13). De Maatschappij Floreant liberales artes heeft maar 2 jaar bestaan. 4. S.W. Hamers-van Duynen. Hieronymus Gaubius. Assen/Amsterdam 1978. Zie ook Medisch Contact (1979) 252. 5. Antonius de Heijde werd geboren te Philippine in 1646 en studeerde te Leiden onder de naam: Antonius Heidanus Zelandus. Hij werd arts te Middelburg. Later kwam hij (evenals Swammerdam) onder invloed van de dweepzieke Antoinette Bourignon (1616-1689) en verwaarloosde daardoor zijn praktijk. (Nagtglas, Levensberichten, I, 357). De Heijde's werk Anatome mytuli wordt door Baster genoemd in de Natuurkun dige Uitspanningen 1, 118, Vgl. Bibliotheca Medica Neerlandica, I, 59. Anatome mytuli werd in het nederlands vertaald door Theodoras Janssonius onder de titel: Ontledinge des mossels (1684). Vgl. Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde 124, 839-841. 22. 8juni 1773. Eigenh. orig. PBZ, Hs. KZGW, vnr. 1931. Seer eerwaarde en geleerde Heer, hoog geagte Neev, Op dat uijtstel zomtijds geen afstel zoude veroorzaaken, zoo neeme de vrijheijd om U eerw. zeer aangenaamen van den 4 deser maar spoedig te beantwoor den, en U Eerw. te adviseeren, dat die Heeren daar ik buijtens lands kennis en briefwisseling mede gehouden hebbe, In Vrankrijk zijn geweest de Heer Reaumur In Engelland de Ridder Hans Sloane, en wel 25 jaaren lang met Peter Collinson1 Philip Miller2 beijde over een jaar twee a drie gestorven. In Zweeden met de Ridder Linnaeus en in Noorwegen met den braven Bisschop Erich Pontoppidan, mede al dood. (Dat is ook al een ongemak van den Ouderdom dat men zijn goede vrienden verliest en niet ligt wederom andere bekomt.) Hier te lande heb ik familiare vriendschap onderhouden met de profes soren Gaubius te Leijde, Wachendorf te Uijtrecht, Camper te Amster dam en naderhand te Groningen, Burmanus te Amsterdam, Dr. Hout- tuijn den autheur der Natuurlijke Historie, Boddaert te Uijtrecht, En gelman te Haarlem, Van der Aa de Secretaris der Hollandse Maat schappij, Frank van Berkeij, den Directeur A. Vosmaer, David Meese te Franeker, Ds Martinet te Edam, Van derHaaren Hoffman beroemde chirurgijns te 'Hertogenbosch en den laasten te Maastrigt3: en wat minder met andere, dog te menigvuldig om op te noemen. Ik heb eens een jaar notiesje gehouden van het getal der brieven, die ik 'smaande- lijks schreef, wanneer ik wat meer in vigeur was, en 't minste was 22, en 't meeste 29 in de maand. 216

Archief | 1980 | | pagina 306