Het Derde deel der Zeeuwse Maatschappij behaagt zoo hier als in Holland algemeen; dog heb van daar wel een briev of drie gekreegen, wat eijgentlijk het omkeeren van de vijvers is, hebbende zij alsoo het daar geheel onbekent is, het verhaal daar van ten opzigt der oorzaaken &c. gaam wat omstandiger gehad. Ik heb het eerste jaar, dat mijn thuijn had, ook ondervonden4. Ben U eerw. zeer verpligt door mij de naamen op te geeven der Heeren die voor het Vierde deel der Maatschappij geschreeven hebben, dog nog meer zoude ik het U eerw. weesen, als gelijk voorleede jaar, agter die naamen, de tijtels van haar Ed. verhandelingen, daar bij gevoegd hadde. Voor het tegenwoordige niets meer weetende, zoo eijndige desen met de zeer vrindelijke groetenisse en tot alles bereijdwillige dienst offertes van mijn vrouw en mij aan U eerw., Nigt te Water, de Heren Winkel man, Tjeenk en Gallandat, terwijl ik mij met bijzondere agting en genegentheijd noeme, Job Baster. Zierikzee, den 8 junij 1773. 1. Peter Collinson (1694-1762), botanicus, schreef o.a. over krabben. J. Baster vermeldt deze studie in zijn Natuurkundige Uitspanningen I, 82: Philosophical Transactions nr. 478, 1746. 2. Philip Miller (1691-1771). Op recommandatie van Hans Sloane werd hij hortulanus van de botanische tuin te Chelsea. Hij publiceerde The Gardener's Dictionary, 1731. In 1727 bezocht hij Holland en in 1736 ontving hij bezoek van Linnaeus en nam het systeem van Linnaeus over. 3. Zie voor verdere gegevens over de correspondenten: Archief ZGW (1967) 37-38. 4. Voor het "omkeeren van de vijvers", ibidem, 60, aantekening 14. 23. 1 januari 1774. Eigenh. orig. PBZ, Hs. KZGW, vnr. 588. Weleerwaarde en seer geleerde Heer, De laaste door U eerw. aan mij geschreeve zeer vrindelijke missive was van den 13 Sept. 1773. Gebrek aan stoffe heeft mij doen tardeeren, de zelve te beantwoorden, dog met het Nieuwejaar (waar in ik U eerw. en Nigt U eerw. ik alle ziels en lichaamszegeninge toe wensche) zoo neeme de vrijheijd van aan de Zeeuwse Maatschappij een kort sommier van de hoogte der barometer, thermometer en gevallen regen aan te bieden, in hoope dat de zelve aangenaam mag zijn' Dog verzoeke bij occasie mij eens te willen melden of mijne bijvoegze- len van extra ordinaire voorvallen als sterke reegens, harde wind &c. ook goedgekeurt worden. Hoope ook dat U eerw. uw woord zult 217

Archief | 1980 | | pagina 307