overige dient er overleg te zijn. Het Genootschap moet stringent de museale bestemming van de verzamelingen in het oog houden. Deze zijn uitsluitend met dit oogmerk verworven of ten geschenke ontvan gen. Plaatsing van voorwerpen in openbare gebouwen of bruikleen aan particulieren is dan ook volstrekt onaanvaardbaar. In principe moet bruikleen aan musea elders in Zeeland mogelijk zijn mits echter het belang van het Zeeuws Museum als het centrale, provinciale museum zich daar niet tegen verzet, en aan alle eisen van veiligheid wordt voldaan. Voor wat betreft het laatste moet worden opgemerkt dat nagenoeg geen van de overige Zeeuwse musea aan dergelijke eisen voldoet. c. Educatie. Naast eigen middelen tot bevordering van de educatie, zoals het uitge ven van publicaties en het organiseren van lezingen en concerten, moet het Genootschap in Stichtingsverband de educatie stimuleren teneinde de belangstelling en de waardering voor het museum te bevorderen. Een dergelijke verbreding van het maatschappelijk draagvlak komt de museale sector dan weer ten goede. Het hoeft hier niet te blijven bij het uitspreken van een beleidsvoornemen. Ook metterdaad kan het Ge nootschap hieraan bijdragen. Bij de tentoonstelling "Munt van Zee land" is veel vrijwillige hulp ingebracht; met name bij tentoonstellingen kunnen de werkgroepen nuttige hand- en spandiensten verrichten. d. Acquisitie. Naast alle activiteiten die het Genootschap zelf op dit terrein kan ontplooien moet ook het nodige in Stichtingsverband worden gedaan. Vooral in de aanschaf van kostbare, kapitaalintensieve voorwerpen zal de Stichting moeten voorzien. Wil men ooit nog zo ver komen dat de verliezen aan kunstvoorwerpen in de laatste wereldoorlog worden gecompenseerd, dan moeten belangrijke bedragen worden gereser veerd voor mogelijke aankopen in de toekomst. 1.2.4. DE ARCHEOLOGIE VAN NIJVERHEID EN INDUSTRIE. Dit onderdeel heeft raakvlakken met de voorgaande maar verdient toch een afzonderlijke behandeling. Onderzoek naar bedrijfsvoering in het verleden - zowel vóór als na de industriële revolutie - is van groot belang. Gebouwen, apparaturen en producten verdienen soms te wor den beschermd en bewaard als specimen van menselijke activiteit. In Zeeland betreft het een beperkt areaal. Noch vóór noch na de industrië le revolutie is van een grootschalige nijverheid en industrie sprake geweest. Wel verdienen enige sectoren speciale aandacht. Een categorie bedrijfsgebouwen waar nog weinig van rest is die van de meekrapcultuur. De meekrap is eeuwen lang in Zeeland verbouwd en voor de verwerking en opslag maakte men gebruik van zogenaamde XXXV

Archief | 1980 | | pagina 33