zeer tijdrovende arbeid die alleen door deskundigen kan worden ver richt. Kleinere, thematisch opgezette uitgaven zijn dan ook te prefereren. Zo zou men kunnen denken aan een uitgave in kleurendruk van tekeningen van buitenplaatsen door Jan Arends met daarbij de exemplaren in andere verzamelingen aanwezig en een gedegen documentatie over de buitenplaatsen; idem een uitgave van topografische gezichten, uit een bepaalde periode, van een bepaalde kunstenaar, of de topografie van afzonderlijke plaatsen. Kaarten lenen zich in hoofdzaak voor uitgave in facsimile, daar de namen anders onleesbaar worden. Voor dergelijke uitgaven is een annotatie van goede kwaliteit - voor het Genootschap een conditio sine qua non - bereikbaar. Uitgaven van beeldmateriaal zijn zeer gewild. Het Genootschap be hoort deze dan ook zoveel mogelijk voor zich zelf te reserveren en zelf ter hand te nemen. De baten daarvan moeten niet alleen het publicatie fonds ten goede komen maar vooral het fonds voor de Zelandia Illustra- ta. De Werkgroep heeft zich reeds een taak gesteld op het gebied van afzonderlijke reproducties. Ook zal de Werkgroep telkens zijn aandeel moeten leveren in het historisch onderzoek. 11.3. INDICERING. Sommige categorieën historische bronnen lenen zich alleen voor kwan titatieve bewerking, bijvoorbeeld belastingcohieren, notariële archie ven, transportregisters e.d. Voor de individuele onderzoeker is dit materiaal vaak te omvangrijk of het rendement is te gering, zodat een teamsgewijze bewerking van grote betekenis is. De archiefdiensten beperken zich bij indicering tot een algemene toegankelijkheid. Voor onderzoek vanuit een specifieke vraagstelling aan het materiaal is dan ook de vrijwillige arbeid vanuit de Werkgroep van groot belang. Voor beeld van een dergelijk onderzoek is het project huisnamen en huizen- documentatie Middelburg en het onderzoek van dagbladen. Het is niet zinvol hier een opsomming van mogelijke projecten te geven daar realisering geheel afhankelijk is van de beschikbare medewerking van het moment. 11.4. ALGEMENE HULPMIDDELEN. Hiertoe kunnen worden gerekend een biografisch woordenboek, reper toria van tijdschriftartikelen en bibliografieën. De Werkgroep publi ceert sinds enige jaren de door de Provinciale Bibliotheek samengestel de regionaal-historische bibliografie. In het kader van de automatise ring wordt ook het oude bestand op een dergelijke wijze verwerkt. Aangezien het lezen van de films ter plaatse moet geschieden en een zogenaamde computeruitdraai een weinig aantrekkelijk product levert, zou uitgave van een bibliografie en repertorium in boekvorm de meest XXXVIII

Archief | 1980 | | pagina 36