1. Het jaarboek moet niet te zeer als een eenheid op zich worden beschouwd, maar meer als een reeks. In deze optiek is het mogelijk zeer omvangrijke bijdragen op te nemen waartoe anders geen mogelijk heid bestaat. Vele kleine artikelen over uiteenlopende onderwerpen moeten niet, zoals men elders wel ziet, het enige uitgangspunt zijn; op langere termijn ontstaat dan een te fragmentarisch geheel. 2. Het Archief moet ook ruimte bieden voor bronnenpublicaties. Bij voorkeur bronnen van een aantrekkelijk en leesbaar genre en samen gaand met oorspronkelijk werk, bijvoorbeeld correspondenties, reis beschrijvingen, biografieën e.d. Het Archief van de afgelopen jaren biedt aantrekkelijke voorbeelden. Op deze wijze beantwoordt het Ar chief het meest aan zijn naam: de archivering, registratie van belangrijk materiaal. 3. Aan de natuur- en cultuurhistorische verzamelingen van het Ge nootschap dient ruime aandacht te worden besteed. In de eerste plaats is een jaarlijkse aanwinstenlijst gewenst, omdat zich dan juist de moge lijkheid voordoet een voorwerp te beschrijven, terwijl naderhand geen aanleiding bestaat aan een afzonderlijk object aandacht te besteden. Voorts kunnen catalogi van onderdelen van de verzamelingen, mits niet te omvangrijk, in het Archief worden opgenomen. Het probleem van de doorlopende paginering zou kunnen worden opgelost door de catalogi te beschouwen als deel II van iedere jaargang, zodat er een nieuwe nummering ontstaat. Het belang is dat de leden op deze wijze direct in het bezit komen van de catalogi, terwijl andere belangstellen den de uitgave ais overdruk kunnen betrekken. Voor wat betreft dit onderdeel valt te denken aan een aanvulling op de catalogus van de Zelandia Illustrata, een catalogus van de schilderijen, idem van archeologische voorwerpen etc. 4. In de bijdragen van het Archief moeten zoveel mogelijk vakgebieden aan de orde komen. Het Archief is lange tijd te eenzijdig historisch geweest. III. AFZONDERLIJKE UITGAVEN. Hier kan men zowel denken aan herdruk van bestaande publicaties als aan het uitgeven van nieuwe studies. Aan fotomechanische herdruk is het bezwaar verbonden dat geen herziening mogelijk is, terwijl de herdruk een herziene uitgave voor lange tijd onmogelijk maakt. Een goede afweging van belangen is steeds noodzakelijk. Voorintekening schept een veilige basis voor afzonderlijke uitgaven: er is dan geen of een geringe investering vereist, terwijl een onverwacht gunstige afzet tot een geldelijke reserve zou kunnen leiden. Voor wat betreft de eigen afzonderlijke uitgaven zou te denken zijn aan de oude catalogus van de Zelandia Illustrata die, mits voorzien van de nummering van de catalo gus Unger en een goede index, een zeer waardevolle bron zou zijn. Lil

Archief | 1980 | | pagina 50