liii Bij uitgaven van derden zou kunnen worden gedacht aan een herdruk van De Vos, De Vroedschap van Zierikzee, of W.S. Unger, Bronnen voor de Geschiedenis van Middelburg in den landsheerlijken tijd. In dergelijke gevallen moet uiteraard toestemming worden verkregen van de betreffende uitgevers. Nog meer dan bij reprints is voorintekening vereist bij nieuwe uitgaven. Ook hiervan liggen er enige voorbeelden in het verschiet. De Werk groep Historie en Archeologie bereidt een uitgave voor van het Tes tament Bommenee, het handboek van de Veerse stadsbouwmeester Adriaan Bommenee. Mogelijk zal het project huizendocumentatie van Middelburg van deze Werkgroep tot een publicatie over de huizen van Middelburg leiden. Voorts worden in het beleidsplan genoemd een bibliografie en repertorium betreffende Zeeland en een nieuw biogra fisch woordenboek, waaraan naast de landelijke toch behoefte zal bestaan. Hoofdstuk 3. De verzamelingen. I. REGISTRATIE. Sinds het einde van de vorige eeuw is een behoorlijke registratie bijge houden van de verzamelingen. De laatste wereldoorlog heeft echtereen zodanige chaos veroorzaakt dat bij het aangaan van de bruikleenover eenkomst met de Zeeuwse Museumstichting in 1960 verwezen moest worden naar een nog te verrichten inventarisatie. Ook ten aanzien van het boekenbezit deed zich deze situatie voor. Het hoeft geen betoog dat aan deze ongewenste situatie op korte termijn een einde moet komen. Het Genootschap dient de beschikking te hebben over een complete registratie van alle bezittingen, ten einde in geval van brand, vermissing of andere calamiteiten ten allen tijde het bezit te kunnen aantonen. Van tijd tot tijd moet ook een algehele controle plaatshebben. II. CATALOGISERING. Voor het grootste deel moet nog met oude catalogi worden gewerkt. Alleen voor de Zelandia Ulustrata bestaat een moderne catalogus. Zoals in het voorgaande reeds is betoogd moet hieraan bij de publicaties de nodige aandacht worden besteed en moeten jaarlijkse aanwinsten dadelijk worden beschreven in het voorwerk van het Archief. Soms wordt wel gepleit voor het achterwege laten van gedrukte catalogi omdat dan geen invoegingen kunnen plaatsvinden. Dit is een weinig reëel argument, aangezien de aanwinsten procentueel zeer gering zijn vergeleken met de bestaande verzamelingen. Het Genootschap dient zich te beperken tot catalogisering van de eigen verzamelingen. Tus senvoeging van andere voorwerpen is niet gewenst.

Archief | 1980 | | pagina 51