ke muziekbeoefening. De Werkgroep Geologie vraagt ruimte voor het verwerken van vondsten, de Werkgroep Historie en Archeologie ruim te voor haar onderzoeksprojecten. Een eigen gebouw is ook om andere redenen zeer gewenst. Een zo omvangrijke en veelzijdige organisatie als het Genootschap met zijn afdelingen heeft naast een eigen identiteit in de vorm van publicaties en andere activiteiten behoefte aan een eigen gezicht in de vorm van een doelmatige huisvesting. Ook als samenbindende factor is een centrale vestiging van groot belang. Naast een concentratie van de activiteiten van het Genootschap in een eigen huisvesting is ook het samenbrengen van alle museale verzame lingen in één depot uitermate urgent. Het Genootschap moet dit doel met alle mogelijke middelen bevorderen. Hoofdstuk 4. De financiële middelen. In de laatste decennia is een sober beleid gevoerd. Alleen hetgeen als het allernoodzakelijkst werd beschouwd is uitgevoerd. Tal van activi teiten zijn blijven liggen of werden uitgesteld. Nu in het beleidsplan een aantal beleidsvoornemens zijn geformuleerd moet ook worden aange geven hoe de nodige middelen kunnen worden gevonden. a. Contributie. Steeds is het systeem gevolgd dat aan de hand van de beraamde uitga ven de contributie werd bepaald. Deze had hierdoor het karakter van een hoofdelijke omslag. Bij een dergelijke systeem is er nimmer enige ruimte voor bijzondere activiteiten. Het zou daarom beter zijn een optimaal niveau voor de contributie te beramen en vervolgens het prijsindexcijfer voor de jaarlijkse aanpassing te hanteren, ongeacht de toename van het aantal leden of toevallige baten. Wanneer eenmaal de bereidheid bestaat een bijdrage van een bepaald niveau te leveren kan tegen de aanpassing geen bezwaar bestaan. b. Vrijwillige bijdragen. Het geven van extra bijdragen moet zoveel mogelijk worden gestimu leerd. Zo zou bij de aanschaf van een object voor de verzamelingen een speciaal beroep op de leden kunnen worden gedaan. Ook het instituut van begunstiger moet worden gecultiveerd, met name onder de rechts personen. c. Subsidiëring. Een tekortkoming in het beleid van de laatste decennia was de schroom om subsidies voor de activiteiten aan te vragen. Zo komt bijvoorbeeld het Archief volgens de bij de overheid geldende richtlijnen voor subsi die in aanmerking. Ook voor de andere activiteiten zou dit waarschijn lijk wel mogelijk zijn, met name waar het onderzoek en publicatie betreft. LVIII

Archief | 1980 | | pagina 56