Daar op den 26 nov. beginnen vriesen en sneeuwen en niet meer doordooied geweest tot maart 1830. Ook zoo lang de sneeuw gelegen en Kersdag een weeke lang sterk gevrozen. En van den 20 jan. tot den 28 dezer buijtenordenee sterk gevrosen, zoodat er veel aardappels ge noegzaam op alle plaatsen vervrosen zijn. Daar er door de vries veel gerrot zijn en dus gebrek. Broer Isac Naeije getrouwt den 25 sept. 1829. MEMORI OVER 1830 Nat gedekt. De zomer verbazend met schokken, dan een lange tijd aan malkander nat weer en dan weer een lange tijd sterkte droogte. De tarweoogst voor in Borssele en de zware landen verbazend van de slakken gegeten en veel dun en dus een zwak tarweoogst. De zomer- vrugten ook maar zwak. Alleen de zaatoogst algemeen best goed van agter af aan te rekenen, en in lange jaren zo min niet geweest. TOT MEMORI (1831-1833) Den 14 junij 1831 's-morgens om 5 uuren op reijs gegaan na de stad [Goes] en vervolgens met Johannes Hogesteger, molenaarsknegt op de olijmolen, met de stoomboot na Rotterdam en wel aangekomen en om 10 uuren 's-avonds aangekomen te Delft. En gelozeert bij mijnheer van der Heys te Rotterdam. Pieter van der Velde ontmoet, daar de reijs om was. Den 15 voordemiddags de kerk van Delft bezien en bijzonder de graf- domp van ons prinsen. Alles met verwonderinge gezien, bijzonder hoe de Heere door haar zoveel heil aan Nederland gedaan heeft. En Neder lands volk begaafd heeft om alles zoo kunstig uijt marbelsteen na het leven uijt te houwen. 's Namiddags na den Haage en ook Scheveninge alles bezien. En 's-avonds om 10 uuren goed en wel met ons driejen tot Lijden aange komen bij Pieters huijsbaas en bij hem gelozeert. Den 16 met hem na zijn vriendt den heer G. Richter13, koopman in nieuw en houd ijzer. Vervolgens tot 's-maandags den 20 junij bij dien heer en vrouw gelo zeert geweest en in uijtmuntende vreede en vrindschap verkeerd. En P. van der Velde fackancie hebbende daagelijks uytgegaan. En al de meuseum of raretijten van Lijden met verwonderinge gezien. Bijzonder wat een schat van reycdom en wijsheid de Heere aan Nederlans volk gegeven heeft. Zaterdagsavonds den 18 bedestond in de Groote Kerk en de heer dr. Koets predikte en ontzettend menschen in de kerk, zoo dat wij hem niet konden best verstaan vanwege den afstand. Zondags 's-morgens om 7 uuren gehoord domini Berkhoudt in de Hogerlandse kerk14. Om half 4

Archief | 1980 | | pagina 66