stigtinge afgelopen. Ik en de vrouwe ook bij gewoond. Vrijdag den 9 sept, met den domini Budding bij mij geloseert. Bij de weduwe I. Hondersdijk 's-Heerenhoek met de afgescheijdene van Borssele en 's-Heerenhoek en Heijkenssante bij haar vergadert tot het verkiesen van ouderlingen en diaconen. En verkosen voor ouderlingen: mij J. van de Luijster te Borssele en Jacobus Rijke te Heijkensand, diacon Jan Steketee te Borssele, Dirk de Leeuw te 's-Heerenhoek, B.G. van Loon te Heijnkensand. Den 11 sept. bij mij in de scheure gepredikt en de voornoemde ouderlingen en diaconen bevestigd. En ons kind geboren den 22 april 1836 gedoopt Maatje, ook nog een kind van M. Rusten van de Ouwe Kaaij, gemeente Borssele. Op dien dag verbazend wind en plasregen. Evenwel nog 22 wagens en seesen en wel 300 a 400 men- schen. En met heel veel stigtinge en voor veel tot zegen geweest. Den 18 sept. bij Stoffel de Mol te Houwelande gepredikt. Ik en de vrouwe en broer Comelis Naeije met nog vijf broeders uijt de Groede bijgewoond. Mooij weer, wel 700 a 800 menschen. Alles in vreede en tot stigting afgelopen. De ouderlingen en diaconen van de gemeente Hou welande, Ootjeskerk en Baarland en de stad [Goes] bevestigd. Den 2 oct. den domini gepredikt bij Jacob de Boe te Kruijningen en aldaar de ouderlingen en diaconen bevestigd. Den 9 oct. gepredikt in de gemeente Werde op de hofstee van Jacob Blok te Gaweege. Hier was een groote benaoudheid en een geroep tot den Heere, die ook verlost heeft. De regeeringe van Krabbendijke had uijt het fort Bats 100 man mieleterre besteld, die 's-morgens om 8 uuren al op het dorp waaren en al wat drank gegeven om haar woede beter uijt te hoefenen. Maar de Heere heeft dat gestuijd door middel van de overheid. En nog wonderlijk in die benouwdheid is niemand terugge keerd, maar uijt benouwdheid tot den Heere geropen. Het gevolg nu van het preken op de 5 onderscheijden plaatsen is geweest vervolgt van de heeren regters van Goes: den domini voor elke reijs 100,- en de houderlingen en diaconen ieder voor 25,- en daar hij gepredikt heeft ieder 50,-. Nu was er niemand die hem aan de onrigvaardige Franse wet wilde onderwerpen, maar de Heere heeft het anders bestierd. Broer Isaak Naeye, Molenaar van 's-Heerenhoek, daar Fijgboom den 26 meij 1836 gehoefend en in de boete gedaan en niet willende betalen bij exsekeusie zijn paard verkogt en 98,- onkosten, toen zijn alle gemoederen omgezet en elk ging betalen. Ik ben laaste staande geble ven in veel benouwdheid tot den Heere roepende, die mij voorkwam om den harden zoowel te gehoorsamen, als den zagten, en nog dit: Jesus ontweek het. Daaruijt verstaande dat de Heere ons in 't algemeen nog niet riep in gevangenhuijs of een ganse reuwiene. Nu hadden de regters het vonnes in soliderre of één voor al uijtgesproken. En mij voor domini 100,- en voor 3 diakens elk 25,- en voor mij 75,- samen 250,- en met onkosten van deurwaarder en inschrifsie op mijn vast 8

Archief | 1980 | | pagina 70