Maria van Kerkford, wonende in de stad Goes aan de Schreijnskinder- se poorte op een koeijmelkersberoep. Willem en Maattie zijn op Bors- sele komen woonen in 't huijs van haar oom P. Naaije en werk bij mij. Den 25 febr. na de stad geweest en 's nagts erig gaan vriesen. Den 6 maart kon men nog op 't ijs lopen. Het koolzaat is al bevrozen en hetgeen nog blijven liggen is, heeft maar 1, 2, 3, 4 zakken van 't gemet opgebragt. Den 7 maart beginnen bonen onderploegen met de Waalse ploeg op de vorst. Den 1 meij mijn zaat in de krom uijtgeploegt en zomergerste gezaaijd. Op 23 om ons land laten liggen 3 zak van 't gemet gedossen. Na dat alles een zwaare droogte tot den 5 meij en al maar koude en vorst, zoodat het vlas nabij dood was en al veel uijtgeploegd. 's Avonds den 6 meij na 8 weken droogte zagtjes beginnen regenen en zoel weer geworden en vrugtbaar, maar veel regen. In 14 dagen niets op het land gedaan tot den 20 meij. Den 16 junij oom Nortier en Moeije 5 dagen bij ons geweest en kunnen overgodtsdienst niet spreken. Zondag den 21 juny ds. van derMeulen bij ons gepredikt, mooij weer, wel 500 a 600 menschen met veel stichting en indruk geeindigt 's avonds om 9 uuren. Zaterdag den 15 aug. sterk beginnen den 16 en 17 en diensdag den 18 heel den dag gestormd en sterk geregend; 1/3 van de tarwe gesneen, en al omver gewaaijd en veel schaa op die nog te sneijen was. Den 26 aug. klaar met tarwe mennen, redelijk droog en een schoone tarwe oogst. Allegemeen van deze zomer vikke sterten gehad en veel wind. Jan onze zoon den 27 oct. na school na de Hoge Zwaluwe bij meester A. van Malsen. MEMORI VAN BIJZONDER VOORVALLEN IN 1841 Op zondagavond ten 7 uuren den 17 january 1840 is afgebrand de scheure van Jacob Rijk van Wiel van 's Heerenhoek met 20 beesten, 10 paarden, 10 koeijen en de runders, en nogal tarwe en hooij en bonen en bouwgereedschap, niet verassereerd en denkelijk in brand gesteken. Het koolzaat is meer als de vorige winter algemeen vervrozen en dat blijven liggen is heeft maar 2, 3,4,5 zakken opgebracht door malkander gerekend. Den 28 jan. de afgescheijde gemeente in de stad Goes de zeepziederij gekogt voor een kerk van de heer Ligtenberg van Tolen voor 6500,- met heel den inboel. Den 21 maart ds. C. van der Meulen bij mij in de scheure gepredikt, 9 kinders gedoopt. Den 7 meij wel broer Isaak Naaije na Middelburg om mijn capitaal bij A.P. Schorer af te leggen. Na de middag om 4 uuren een zware dondervlage uijt het zuijdwesten opkomende en over Bors- sele en inzonderheid over de Bachk J. Karelse en mij uijtgebroken in een zwaare hagel en groote steken zoodat de aarde bedekt was. Erwten en bonen veel afgeslagen, tarwe en gerste en klavers tot het gras 13

Archief | 1980 | | pagina 79