op de wege, alles veel afgeslagen. En nadat het gedooid was, liep alles over van het water, daar goten in het land van gespoeld waren. De botten van de fruijtbomen afgehageld en de overige vervrozen, zoodat wij fruijt hebben gehad van beduijden. Daarop een felle droogte dat niets konnen in de vrugten kappen. Erwten en bonen storven, zoodat er veel schade door verhoorzaakt heeft. Evenwel heeft de Heere nog veel voorzien, tarwe en gerste is nog wel ontkomen, hoewel weinig stroo. Den 11 juli ds. Van der Meulen in de scheure gepredikt en avondmaal gehouden, een groote schare ook van Temeusen en Breskens en Groe- de. Den 14 july onse erkenninge als gemeente te Borssele van den koning ontfangen tot bescherming om vrij onse godsdienst openbaar uijt te oeffenen. Den 18 julij ds. van der Meulen in de Groede gepredikt in de scheure van kennissen, is de eerste predikkinge aldaar ik hebbe meede geweest voor gezelschap. De kandidaat C. Steketee bij mij gepredikt. Zondag den 18 july sterk geregend, zoodat alle dreven vol water, daarna gedeurig veel regen dat wij in 14 dagen met geen paarden op het land iets konnen doen. De rogge en winter gerste veele geschaad en verbroeid, de tarwe nog redelijk gemend, en de boonoogst droog. Den 7 oct. weer sterk beginnen te regenen tot Sintemaarten toe. Een natte zaaitild, zoodat veele laage landen niet gezaaijd en 1/3 van het gezaaijde van de natte en slikken mislukt. Op einde van dec. veel overzaaijd en in jan. Den 26 sept, den ds. van der Meulen bij mij gepredikt in 't wagenhuys in 't Uijtlat. Den 30 julij de kerk besteed op het Nieuwedorp voor de afgescheijde gemeente voor 3800,- zonder het binnenwerk. MEMORI VAN DE GEBEURTENISSEN IN 1842 Den 15 febr. beginnen bonen zaaijen en 24 klaar. Den eigen dag begin nen regenen en nabij dag op dag tot april toe braaf nat voorjaar. De bonen nouwelijks kunnen slegten, omdat zij boven kwamen. En van april zoo een droogte gekregen, tot julij zeer weinig geregend, zoodat alle vrugten dor begonnen stuk en de vlasoogst mislukt op enkele gemeten na, die in nieuwe grond stonden. En tarwe en gerste en bonen zeer weinig stroo opgebragt, zoo 300-400 in de beste landen als in onze polder de Zeelandse tarwe 600 die er weinig was, maar dat er opgemend is, was al kostelijk van deugd. Vermits het heele jaar droog geweest is, er veel gebrek aan water voor mensch en beesten. Den 25 jan. Janetie, de vrouwe, moeder en Maatje Daane, Willems vrouw en den 27 jan. ik ook, alle ziek van een zwaar kouw tot den 20 febr. en alledag den doctoor, hoewel door 's Heeren goedheid alle weer hersteld. Den 10 maart op donderdagavond om 10 uuren ds. Budding en bakker de Jonge en de wagenmaker van Krab- bendijke, Kasje, in de gevangenisse gesteken en 's morgens om 4 uuren 14

Archief | 1980 | | pagina 80