bewaakt. Den 21 febr. is nigte vooreerst in huijs bij ons gekomen en den 3 maart nigte zelfs thuijs gebragt en haar vader ook al knab ziek, anders alles wel. Dus 3 maanden bij ons geweest, den doctoor Thylor over haar geprackieseert en 39,- betaald, is zeer consensietieus. Den 30 april Sus goed en wel gekaggeld van een zwarte hinkst met een teken en wit pootje. Den 3 april beginnen erwten en bonen zaaijen vanwegen de harde vorst, die tot einde van maart gedeurt heeft, en het zaai nabij al vervrozen en dat blijven liggen is, heeft maar 4, 6 tot 10 zak opgebragt. Tarwe en gerste, boven de grond alles dood, doch alles uijtgesproten en matig gegroeid, niet veel stroo, maar goed van deugd en matig schot. Den 10 julij Comelis Naaije in huwelijk getreden met de weduwe van Comelis de Koster, dogter van Janis Bone, smitsbaas tot Nieuwdorp. Nigte Maria Naaije bovenvermeld is den 11 dec. 1845 in huwelijk getreden met Jan Nortier, jong man. In persoon op haar feeste geweest en voor de kerkeraad het huwelijk bevestigt. Alles stigtelijk en ordente lijk toegegaan en over haar en haar zaat, zoo het de Heere geeft, den zeegen afgebeden voor de tijd en in zonderheid. Op dien zelfden 11 dec. is broeder diacon P. Oggel tot Axsel voor de 2de maal in het huwelijk ingetreden met Kriena van Zuijen, nog maagd, 24 jaar, haar vader en moeder op de molen te Spuije. Met toestemming van ouders en naast- bestaanden haar den zegen toegewenscht. Ds. Gardenier den 4 dec. getrouwd met dogter van Visser. Den 23 aug. een brief ontfangen; van oom J. Nortier van Oostburg, dat nigte Susanna Tellier overleden is den 9 aug. en laat 7 kinders na, 3 voor en 4 kinders van haar. Den 22 aug. maar beginnen tarwe sneijen, dus een laate oogst. Den 16 oct. de laatste bonen gemend. In aug. het begin is er ontdekt beginnen worden een sterfte in de aardappelen te velde die in geen jaaren algemeen zoo mooij en geel stonden en beloofden veel. Maar de Heere bragte er een alge meen oordeel over en zij storven en wierden onbruijkbaar. Alleen is er nog wat zaat overgebleven. Dat niet alleen in ons koninkrijk, maar in alle koninkrijken in Europa, ja in Amerika. Dat heeft veroorzaakt een groote armoede onder de arme stand en men wist nouwelijks om haare behoefte te voorzien. En de arme onder het oordeel verharten meenden nu vrijheid te hebben om aan den roof te vallen, zoodat op verscheidene plaatsen en personen daar al wat van geleden hebben. Maar de Heere heeft het tot geen doorbreken toegelaten. De hooge magt van regeringe heeft eenige die haar schuldig gemaakt hebben, gevangen gezet. De gemeenten ben gelast van de overheid om haar arme te onderhouwen. Het gebeurt is gewilligt en de Heere heeft zijn oordeelen gemengd met barmhartigheden: de winter is een lente ge weest, zoodat de arme heel de winter gewerkt hebben. Dat heeft verhoorzaakt een deurte in de granen: tarwe 10,-, rogge 8,-, gerste 5,50, bonen 7,-, erwten 15,-, alle de mud. De landman heeft veel laten werken. Den 22 oct. 's avonds twee van onse beste koejen 17

Archief | 1980 | | pagina 83