I ZIJN AFKOMST EN ZIJN GEZIN Volgens F. Nagtglas1 stamde Hendrik Q. uit een katholieke, onbemid delde en eenvoudige Maastrichtse familie, die zich daar waarschijnlijk al vóór de reformatie had gevestigd. In het gemeentelijk archief van Maastricht is de oudste daar gevonden Janssen een Quirinus, die op 9 april 1714 in de St. Jacobskerk trouwde met Elizabetha Frambags. Drie maanden later werd in diezelfde kerk hun zoon Johannes gedoopt2. Diens zoon Johannes Quirinus, geboren te Maastricht op 24 november 1756, schijnt als veldscheerder in het Staatse leger gediend te hebben. Hij was kundig en ambitieus. Als meester-chirurgijn en koopman ves tigde hij zich te Aardenburg, waar hij tevens vrederechter en lid van de magistraat was. Volgens Nagtglas trad hij terwille van zijn rijke ver loofde Anna van Namen, een Aardenburgse patriciërsdochter, toe tot de Waalse kerk. Alle drie hun zonen voltooiden een academische studie: Johan Anthony in de theologie, Jacobus in de geneeskunde en Bartolomeus in de rechten'. De eerste, toekomstig vader van Hendrik Q., trouwde in 1811 te Sluis met Maria Francina Callenfels4, wier familie uit de Palts stamde. Haar overgrootvader Otto was kunstschil der en catechiseermeester in Den Haag, haar grootvader Godefridus hervormd predikant, laatstelijk te Sluis. Haar vader Godefridus Wilhel mus, getrouwd met de Sluisse Johanna van Dortmont, was medicinae doctor aldaar. Het gezin telde acht kinderen, waaronder drie medicinae doctores: Hendrik Anthonie te Oostburg, Jacob Willem te Vlissingen en Gerrit Theodoor te Goes5. Johan Anthony bleef ondanks zijn voorkeur voor de Waalse kerk binnen de Nederlandse hervormde. Hij bezat dezelfde stabilitas loei, die zijn zoon Hendrik zou kenmerken. Hij bedankte voor beroepen te Kloetinge, IJzendijke, Cadzand, Schoondijke en Vlissingen (Eglise Wallonne) en bleef tot aan zijn dood in St. Anna ter Muiden. Wel heeft hij van tijd tot tijd te Oostburg en Middelburg preekbeurten vervuld in de Waalse kerk. Hij was een ontwikkeld man, die zich veel in zijn studeerkamer ophield. Regelmatig hield hij lezingen voor het Nut van 't Algemeen en publiceerde hij in het Nuts blad. Hij was hartelijk bevriend met ds. J. ab Utrecht Dresselhuis, wiens vader predikant was geweest te Aardenburg6. Beiden hadden gestudeerd bij de hoogleraren H. Roy- aards en Judocus Heringa Ezn.die destijds wegens twisten omtrent de ware leer aan de Utrechtse universiteit het gesprek van de dag uitmaak ten7. Het echtpaar Janssen-Callenfels kreeg acht kinderen; zeven be reikten de volwassen leeftijd. De jongens kozen de traditionele beroe pen van de familie: Hendrik werd predikant, Willem Johannes medici nae doctor en burgemeester te Kruiningen, Hubertus Johannes was achtereenvolgens predikant te Cadzand en Groede. Beide broers van Hendrik Q. bleven kinderloos. De vier zusters sloten een huwelijk binnen hun stand8. 23

Archief | 1980 | | pagina 89