ninklijk Huisarchief te Den Haag. De afbeeldingen van de portiques komen in het boek van Andriessen niet voor en zij worden ook niet beschreven. Voor zover ter zake dienende is ook gebruik gemaakt van de "Neder- landsche Jaerboeken"6, de notulen van de Veerse Raad, van de Finan- tiekamer Veere, de notulen van de Staten- en Gecommitteerde Raden van Zeeland en van de archiefstukken aanwezig in het Koninklijk Huisarchief. Hierbij gaat een plattegrond van Veere, waarop aangegeven de situatie uit ongeveer 1750, maar gezet op een moderne ondergrond (kadastrale opmeting van de Topografische Dienst). Op deze kaart wordt afgebeeld 1) de route door de Prins gevolgd zowel bij zijn entree als des avonds bij het vertrek; 2) de plaatsen waarde erepoorten werden opgesteld; 3) de plaats waar des avonds het vuurwerk werd afgestoken. BETEKENIS VAN DE INHULDIGING Veere is ontstaan in de schaduw van het slot Sandenburg. Het behoor de aan de heren van Borssele, die op het slot resideerden. Als gevolg van privileges, die de heer aan de plaats verleende en van vreemde vorsten voor haar wist te verwerven groeide Veere uit van vissersdorp tot kleine handelsstad en versterkte vesting. Met dat al bleef de plaats een leengoed van de vazal van de landsheer. Daarin kwam geen veran dering toen Karei V in 1555 vlak voor zijn abdicatie een groot deel van Walcheren w.o. de heerlijkheden Veere en Vlissingen verhief tot een markiezaat. Maximiliaan van Bourgondië, heer van Beveren, stadhou der van Karei V over Holland, Zeeland en Utrecht en admiraal-gene raal van de gezamenlijke Nederlanden werd zodoende de eerste mar kies van Veere. Toen hij in 1558 kinderloos overleed bleek de boedel zodanig met schulden bezwaard, dat na lang onderhandelen de Grote Raad van Mechelen in 1567 het markgraafschap openlijk mocht veilen om de schuldeisers tegemoet te komen. Een van de gegadigden was Willem van Oranje. In zijn huwelijkscontract met Anna van Saksen (2 juni 1561) stond een clausule dat wettige zonen uit dit huwelijk geboren gerechtigd zouden zijn tot een markiezaat7. Dit is vermoedelijk een van de redenen geweest dat de Prins, in 1559 stadhouder van Holland, Zeeland en Utrecht geworden, het markiezaat wilde kopen. Het markiezaat kwam evenwel in handen van Philips II. Na het uitbreken van de opstand heeft Willem van Oranje op verschil lende manieren zijn positie in Zeeland versterkt. Enige tijd na het overlijden van Maximiliaan had hij reeds de bijzondere positie die de overledene onder de edelen van Zeeland bekleedde, weten te verwer ven voor zijn zoontje Philips Willem, heer van Sint Maartensdijk. Hij 131

Archief | 1981 | | pagina 157