KORT RELAAS VAN HET CEREMONIEEL Er volgt nu een kort overzicht van het ceremonieel tegen een cultuur historische achtergrond. Allereerst wordt de aandacht gevestigd op het aanbieden van de sleutels van de stad aan de grens van de stedelijke jurisdictie, nadat de Prins en zijn gevolg in Middelburg door twee Veerse afgevaardigden waren opgehaald. Daarna volgde de stoet een vooraf bepaalde route; op een aantal plaatsen in de stad waren poorten opgericht. Hiervoor wordt verwezen naar de volgende paragraaf. Na aankomst op het Veerse stadhuis volgde de eedsaflegging en de eigenlijke inhuldigingsceremonie op de pui. Het stadhuisbordes, even eens een belangrijk onderdeel van het "apparaat der inhuldiging", wordt afzonderlijk ter sprake gebracht in de volgende paragraaf. Na de inhuldiging volgde het banket op de stadstoren en het strooien der penningen onder de toegestroomde menigte. Tenslotte het vuur werk op de markt, waarna de stoet onder begeleiding weer richting Middelburg vertrok. AANBIEDING VAN DE SLEUTELS VAN DE STAD Een van de plechtige momenten bij de inhuldiging was het aanbieden van de sleutels van de stad. Het gezelschap van de markies kwam via Zandijk. Vóór de slagboom van dit dorpje stond een erepoort opgesteld van latwerk en sierlijk opgemaakt met allerlei groen. In de voorgevel stond een tijdvers. De afbeelding is ons niet overgeleverd; volgens de beschrijving deed hij echter denken, "schoon onderscheiden van ge daante uitgewerkt", aan degene die hierop volgde in de route van de Prins en zijn gevolg41 Zeven koetsen met Veerse autoriteiten begaven zich naar het plein buiten de Zandijkse poort, dus aan de grens van de stedelijke jurisdic tie. De magistraatsleden, geheel in het nieuw gestoken, traden uit hun koetsen zodra de stoet in het zicht kwam. De Prins stapte uit zijn met zes paarden bespannen paradekoets en werd door burgemeester Vereist met een redevoering welkom geheten. Het moet een sprookjesachtig schouwspel geweest zijn op die zonnige dag van 1 juni 1751. Willem IV en alle personen die met de vorst meekwamen waren op zijn prachtigst uitgedost. Om hiervan een voor beeld te geven; het blauwe fluweel van de kledij der pages was nauwe lijks meer te onderscheiden, zo rijkelijk was de stof geborduurd met goudgalon42. Geheel naar oud gebruik bij vorstelijke intochten werden de stads- sleutels na een welkomstrede aan de Prins overhandigd. Ondertussen brachten muzikanten op de Zandijkse poort muziek ten gehore. De wijze waarop de stoet was samengesteld wordt door Andriessen be- 138

Archief | 1981 | | pagina 164