schreven. Ook reden afgevaardigden van Vlissingen in de optocht mee. Het waren de baljuw en twee burgemeesters. AANKOMST OP HET STADHUIS EN INHULDIGINGSCEREMONIE Voor de route van het plein buiten de Zandijkse poort naar het stadhuis moet, zoals reeds opgemerkt, verwezen worden naar de volgende paragraaf. Bij het stadhuis aangekomen, stapte iedereen uit. De Prins werd door de Veerse regeringsleden ter Raadkamer geleid. Het gevolg bleef op de daar beneden gelegen zaal in de Vierschaar. Er was voor Willem IV een speciale armstoel vervaardigd (waarschijnlijk in Den Haag besteld, zoals de bedoeling was); deze stond aan de hoge eind van de tafel43. De baljuw, burgemeesters en schepenen stonden bij hun stoelen aan de raamzijde en de anderen aan de andere kant. Na een welkomstwoord van Vereist ging de Prins in op de redenen van zijn komst en zijn gunstige gezindheid voor de belangen van Veere. Zijn secretaris J. de Back44 las daarna de acte op, waarin de titels en rechten genoemd waren van Willem IV als markgraaf van Veere. Dit document werd toen gezegeld overhandigd. Na een dankwoord van Vereist werd de Prins tot op de pui van het stadhuis geleid. Alle regenten stelden zich op dit bordes en op de treden met ongedekte hoofden op. Vervolgens vroeg Vereist of de Prins de eed af wilde leggen, daarna of de Veerse secre taris De Cliever de eed wilde oplezen, waarop het moment aanbrak dat Willem IV de eed als markies van Veere aflegde. Vervolgens sloegen de officieren van het burgerbataillon een kring (in de stukken staat een halve maan) om de pui. De Cliever las daarna de eed van de regenten en burgers op, een handeling die gevolgd werd door het afzonderlijk afleggen van de eed door de regenten, daarna door de burgerofficieren en voorts door de gehele onder de wapenen staande burgerij. HET BANKET IN DE CAMPVEERSE TOREN Na de eedsaflegging werd het hoge gezelschap naar binnen geleid in de vierschaar, onder de Raadzaal in het stadhuis gelegen. Hier werden een aantal toespraken gehouden. Wanneer aanzienlijke lieden van elders de steden bezochten was het gebruik een "eerlijke"45 maaltijd aan te bieden en die personen met erewijn te beschenken. Deze oude gewoonte werd nu ook in ere gehou den. In Veere werd vanouds een banket niet in een der zalen van het stadhuis gegeven, zoals bv. in Middelburg en in Vlissingen het geval was, maar in de stadstoren46. Andriessen vertelt dat er drie tafels gedekt waren, respectievelijk voor 26, 30 en 10 couverts. Er was dus gerekend op 66 personen. De armstoel 139

Archief | 1981 | | pagina 165