te klein. In 1755 werd dit euvel verholpen; in dat jaar kwam een accoord tot stand tussen de stad Veere en de huurder van de stadstoren over een bijdrage tot vergroting van de keuken52. DE STROOI PENNINGEN Na afloop van het banket werden zilveren penningen door de Prins uitgestrooid uit het venster van de Campveerse toren. Het is merk waardig dat dit tevens vanaf de pui van het stadhuis gebeurde door de secretaris van Willem IV, een zekere Horst. Andriessen vermeldt niet of het strooien gelijktijdig gebeurde of eerst vanaf de toren en daarna vanaf het stadhuis. Aan het einde van de maaltijd kregen alle leden van de Veerse magistraat en elke burger die onder de wapenen geweest was een herinnering aan deze dag. De Prins had behalve de zilveren exemplaren ook gouden penningen laten slaan. De leden van de magistraat, gastheren van de stad, en de burgerkapiteinen kregen ieder zo'n gouden penning. Elke burger die onder de wapenen geweest was of op de monsterrol bekend stond, een zilveren penning. Er zijn redenen om aan te nemen dat de overheidsdienaren eerst de penning kregen, waarna ze onder het volk werden uitgestrooid53. Uit correspondentie van Willem IV blijkt, dat het strooien en laten uitstrooien door hem werd ervaren als een kostelijk schouwspel. Het was een wonder, zo schreef hij, dat er niemand onder de voet is gelopen; er waren er die 15 a 20 medailles opgeraapt hadden! Er zullen er dus in 1751 heel wat uitgestrooid zijn. HET VUURWERK Zodra de duisternis begon te vallen kwam de verlichting tot zijn recht. De voorgevels van de huizen waren geïllumineerd met lampen en kaarslicht. Vooral de portiques zullen de aandacht getrokken hebben. Over de illuminatie van de openbare gebouwen wordt gezegd: "De gaanderij van de stadhuistoren als ook die van de kerke waren rontom- me door de stadslantaamen verlicht. De gevel van het stadhuis was van boven tot beneden, met geoliede lantaarnen behangen, die met oranje, witte en blaauwe verwe beschildert waren.met diergelijke waren ook de erepoorten aan wederzyde van boven tot beneden behangen"54. Na het vertrek uit de Campveerse toren trok het gezelschap langs de Viskaai en de "dubbele huizen" naar de Oostzijde van de markt. Het afsteken van een vuurwerk was een der laatste vaste programma punten. Het front van het spektakelstuk was gericht naar het huis van rekenmeester Godin, van waaruit de vertoning officieel bezichtigd werd. Twee compagnieën grenadiers hadden tevoren ter weerszijden 141

Archief | 1981 | | pagina 167