post gevat om de ruimte tussen het huis en het vuurwerk vrij te houden. Wellicht zullen veiligheidsoverwegingen een rol hebben gespeeld met het oog op de ontplofbare of brandbare lichtgevende mengsels. Ook was het vuurwerk blijkbaar bedoeld om alleen door de Prins met de genodigden en de gastheren bekeken te worden. Muzikanten op de stoep, links onder de kleine zaal van het huis, brachten muziek ten gehore. Bij de opmerkingen over de eerste poort op de markt zal worden gewezen op een tafereel dat 's avonds in de opening van de boog werd geplaatst om als achtergrond te dienen voor het vuurwerk. Op dit tafereel stond o.a. het monogram van Willem IV, gedekt met, zoals Andriessen in het gedenkboek vermeldt, een keizerlijke kroon. Het is niet duidelijk waarom hij deze kroon keizerlijk noemt. Het is de prinse lijke kroon met vijf diademen, zoals de Oranje's die boven hun wapen voerden. Op de architectuur van deze feestversiering wordt nog nader ingegaan. Aan de lange dag kwam een einde na afloop van het vuurwerk. De Prins zal het sein voor het vertrek gegeven hebben. De markies en zijn aanzienlijk gevolg zullen met veel plichtplegingen afscheid genomen hebben van de Veerse magistraat. Zij stapten bij toortslicht in de koetsen voor de terugtocht naar Middelburg, begeleid door degenen die hen 's morgens in de Abdij van Middelburg ophaalden. In het midden van de Lange Oudestraat stond nog een erepoort opge steld, die speciaal bedoeld was voor de avondlijke rit. Hierbij zullen chassinetten gebruikt zijn. Het was de laatste van het zestal "verhe ven" poorten. Zij stelde een galerij voor, waarin men als het ware door hemelsblauwe opengeschoven gordijnen keek op de gemalin van Wil lem IV met haar twee kinderen. Daarboven woorden uit Seneca: Om- nes in Unam contulit Laudes Deus, Talem que nasci Fata voluerunt Tibi. Onder deze afbeelding, eveneens uit Seneca: Impleat Aulam Mascula Prole Tuam, Generata Divo, Britonum Gentis Decus55. Bij het verlaten van de stad had men nog het zicht op de aan de achterzijde verlichte poort voor de Zandijkse brug. Het was de eerste Veerse erepoort en ook de laatste op de route van de Prins. Alle evenementen op deze dag waren in goede orde en zonder ongelukken verlopen. HET "APPARAAT VAN DE INHULDIGING" Het stadhuisbordes Het stadhuisbordes vervulde in vroeger dagen in vele gevallen een belangrijke rol in het maatschappelijk leven. De Veerse stadhuispui vormt hierop geen uitzondering. Het stadhuis was de zetel van 's Lands Vierschaar (de vergaderruimte was gelijkvloers gelegen, aan de rech- 142

Archief | 1981 | | pagina 168